Lazio Roma

Roma Gezi ve Kültür Rehberi

Roma Gezi ve Kültür Rehberi başlıklı bu sayfada Roma gezi notları, Roma seyahat rehberi, Roma’da kaç gün kalmalı, Roma gezilecek yerler, Roma yeme içme rehberi, Roma’da nerede kalınır, Roma şehrinin belediyeleri, Roma’nın gezilmesi ve görülmesi gereken tarihi yerleri ve ve doğal güzellikleri konusunda detaylı bilgi verilmektedir.

Roma 41°53′35″N 12°28′58″E /ˈroma/  İtalya‘nın, Lazio bölgesinin ve aynı zamanda 4.3 milyon nüfusa sahip Roma ilinin başkenti olan özel belediye (Roma Capitale) Tiber ve Aniane nehirleri arasında yer almakta olup 2.645.907 kişiyi barındırmaktadır. Roma belediyesi aynı zamanda Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın ikamet ettiği Vatikan bağımsız devletini de kapsamaktadır.

Roma nerede? Roma harita

Roma tarihi

Efsaneye göre MÖ 753’de yani yaklaşık 2800 yıl önce kurulduğu sanılan Roma

Romalı lejyoner canlandırma
Roma Forumu ve arkasında Vittorio Emanuele II Abidesi (Altare della Patria)
Rome
Tiber köprüsü, Roma
Trevi Çeşmesi, Roma
Sant’Angelo Kalesi, Melekler Şatosu

krallık, cumhuriyet ve imparatorluk dönemlerinde kendi adıyla anılan devletin yanı sıra, Papalık Yönetiminin, İtalya Krallığı’nın ve İtalya Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur.

Orijinal halkı Latin, Etrüsk ve Sabinlerden oluşan Roma kentinin 7 tepe üzerine kurulduğuna inanılmaktadır ki bunlar Palatino, Aventino, Capitolinus (16. yüzyıl sonrasında ‘Campidoglio‘), Quirinale, Viminale, Esquilino ve Celio tepeleridir. Roma, MÖ 1. Yüzyılda Latin şair Tibullus tarafından kendisine yakıştırılıp, Ovid, Virgil ve Livy tarafından da kullanılan ‘Urbs Aeterna’ (‘Sonsuz Şehir’) lakabını hala muhafaza etmekte olup aynı zamanda şair ve yazarlarca “Caput Mundi” (Dünyanın Başkenti) adıyla da anılmıştır.

Caput Mundi ‘Dünyanın Başkenti’ Roma

Roma imparatorluğunun yıkılmasından sonra Ortaçağ başlarında Papalık tarafından kontrol edilmeye başlayan kent MS 8. yüzyılda Papalık Devleti’nin başkenti olmuş ve bu konumunu 1870’e dek sürdürmüştür. Bununla birlikte Roma aynı zamanda İtalyan Rönesans’ının en önemli merkezlerinden birisi ardından barok ve neoklasik sanat akımlarının doğum yeri olmuştur. 1871’de İtalyan Krallığı‘, 1946’da ise İtalyan Cumhuriyeti‘nin başkenti olan yerleşim taşıdığı tarihsel miras sebebiyle UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi‘ne dâhil edilmiş, 2014 yılında Dünyanın 14, Avrupa’nın ise 3. en çok ziyaret edilen kenti olmuştur. Roma bina ve sokaklarında sıkça karşınıza çıkacak olan S.P.Q.R harfleri ‘Roma Senatosu ve Halkı’ anlamına gelen ‘Senatus Populusque Romanus‘un kısaltılmış formudur.

Roma, 1840

Ayrıca Oku:

Kronolojik Roma Tarihi

Roma İmparatorluğu Özet Tarihi

Piazza del Popolo, Rome
Piazza del Popolo, Roma (1890-1900)

Roma gezilecek yerler

Piazza del Minerva, Rome Italy
Piazza del Minerva, Roma (1890-1900)

İtalyanlar kendi kültür ve tarihsel miraslarına son derece düşkün olup, her yıl Kültürel Miras Haftası (La settimana dei beni culturali) adıyla bilinen ve genellikle Mayıs ortasına denk gelen 1 hafta boyunca devlete bağlı çoğu Roma’da bulunan saray, park, müze ve ören yerlerine ücretsiz girmek mümkün olmaktadır.

Piazza di Monte Citorio, Rome, Italy
Piazza di Monte Citorio, Roma
Panorama from the Pincian, Rome, Italy
Pincian tepesinden Roma panaroması
Fountain Acqua Felice, Rome, Italy
Acqua Felice çeşmesi, Roma
Exterior of the Coliseum, Rome, Italy
Kolezyum
Piazza Navona, Rome, Italy
Piazza Navona, Roma
Piazza di Monte Citorio, Rome, Italy
Pİazza San Giovanni in Laterano Meydanı, Roma
Roma Pass

Roma’da 3 günden fazla kalacak olanlar için 3 günlüğü 38.50 €’ya satılan Roma Pass kartıyla ilk 2 müze ve ören yeri ile toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanmak diğer müze ve sergilerden indirimli faydalanmak mümkündür. Roma mimarisi Antik Çağ’da Klasik ve İmparatorluk dönemlerinden modern Faşist mimariye dek sürekli gelişim ve değişim içerisinde olmuşsa da kentteki yapılarda Romanesk, Rönesans, Barok ve Neoklasik çizgileri taşıyanlar çoğunluktadır.

Roma Önemli Tarihi Eserler

Roma’da Antik Çağ’ın mirasını yansıtan pek çok yapı mevcut olup, MS 75’de Vespasian döneminde inşasına başlanan ve 60 bin seyircilik kapasitesiyle tüm imparatorluğun en büyük amfiyatrosu olma özelliği taşıyan Kolezyum (Colosseo), Marcellus Tiyatrosu (Teatro di Marcello), Roma Forumu (Forum Romanum veya Foro Romano), Domus Aurea, Pantheon, Trajan Sütunu (Colonna Traiana), Trajan Pazarı, Yeraltı mezarlığı (Catacombe di Roma), Circus Maximus (Circo Massimo), Caracalla hamamı (Terme di Caracalla), Sant’Angelo Kalesi, Augustus’un Mezarı (Mausoleo di Augusto), Ara Pacis, Constantine Kemeri (Arco di Costantino) Cestius Piramidi (Piramide Cestia) ve Bocca della Verità bunların başlıcalarıdır.

Roma Kiliseler

Kentin bazilikaları Erken dönem Hıristiyanlık döneminde inşa edilen Santa Maria Maggiore ve San Paolo Fuori le Mura (19. yüzyılda büyük ölçüde yenilenmişlerdir) kiliseleri 4. yüzyıl mozaik döşemelerini hala muhafaza etmektedir. Santa Maria in Trastevere, Santi Quattro Coronati ve Santa Prassede kiliseleri de Ortaçağ mozaik ve fresk sanatı örneklerini günümüze ulaştırabilmişdir. Roma Forumu civarında yer alan Torre delle Milizie ve Torre dei Conti kuleleri ile devasa merdivenleriyle ünlü Santa Maria in Ara Coeli kilisesi diğer ünlü Ortaçağ yapılarıdır.

Saraylar (Palazzo)

Floransa gibi görkemli bir Rönesans merkezi olan Roma’da günümüzde İtalyan Cumhurbaşkanının ikamet etiği Palazzo del Quirinale, günümüzde Başbakan’ın ikamet ettiği Palazzo Chigi ile Palazzo Venezia, Palazzo Farnese, Palazzo Barberini, Palazzo Spada, Palazzo della Cancelleria ve Villa Farnesina bu döneme özgü ihtişamlı yapılardır. Piazza Navona, İspanyol merdivenlerinin (Scalinata di Trinità dei Monti) dibinde yeralan Piazza di Spagna, Campo de’ Fiori, Piazza Venezia, Piazza Farnese, Piazza della Rotonda ve Piazza della Minerva gibi kentteki meydanların çoğu Rönesans ve Barok dönemde şekillenmiştir. Nicola Salvi’nin yaptığı ünlü çeşme Fontana di Trevi, günümüzde İtalyan Senatosunu barındıran Palazzo Madama ile İtalyan Milletvekilleri Odası’na ev sahipliği yapan Palazzo Montecitorio’da Barok dönemin önemli yapılarıdır.

Roma’nın diğer tarihi eserleri

Roma Gezi ve Kültür Rehberi

1870’de Roma’nın yeni kurulan İtalyan Krallığı‘nın başkenti olmasıyla birlikte Antik Roma mimarisinden etkilenen Neoklasik formda yeni yapılar inşa edilmiş olup II. Vittoro Emanuele Anıtı ya da diğer adıyla Altare della Patria bunların en önemlisidir.

İtalya’da 1922-1943 arasında hüküm süren Faşist rejim başkent Roma’yı da etkilemiş olup, eski yol, ev, kilise hatta sarayların yıkımı pahasına Capitoline tepesini izole etmeye yönelik faaliyetler gerçekleştirilmiş, Piazza Venezia ile Kolezyum arasında Via dei Fori Imperiali, Castel Sant’Angelo kalesi ile Piazza San Pietro arasına ise Via della Conciliazione adlı yollar inşa edilmiştir. Palazzo della Civiltà Italiana (1938-43) bu dönemin sembolü olup, yine Palazzo dei Congressi, Palazzo della Farnesina, adı sonradan Foro Italico olarak değiştirilen Foro Mussolini spor kompleksi gibi yapılar ile 1938’de Marcello Piacentini tarafından 1942 Dünya Fuarı için tasarlanan EUR semti Faşist ve rasyonalist tarzın nadir örneklerindendir.

Villalar

Villa Borghese, Villa Ada ve Villa Doria Pamphili gibi villaların eşsiz parkları günümüze ulaşabilmiştir. Gianicolo tepesinin batısında yer alan Villa Doria Pamphili’nin 1.8 km2‘lik devasa bahçesi ile aynı tepedeki Villa Sciarra‘nın yürüme ve çocuk bahçesini de ieçren parkı görülebilir. Trastevere yakınlarındaki Roma Botanik bahçesi (Orto botanico di Roma) dışında eski Roma hipodromu Circus Maximus kentin önemli yeşil alanlarıdır. Caracalla Hamamına yakın yeşillikler içerisindeki Villa Celimontana, Pincio tepesi, Villa Medici, Castelfusano çamlığı ile Pineto Bölge Parkı kentin diğer önemli yeşil alanlarıdır.

Çeşmeler (Fontana)

Roma’da meydanları süslemek ve içme suyu sağlamak amacıyla çeşitli dönemlerde ve çeşitli stillerde inşa edilmiş çok sayıda çeşme bulunmaktadır. MS 98’de kent suyun koruyucusu (curator aquarum) olarak anılan Roma konsülü Sextus Julius Frontinus’un döneminde 9 sukemeri, 39 anıtsal çeşme ve 591 halk çeşmesini, hamamları hatta imparatorun evi ve diğer özel villaları da taze içme suyula beslemekteydi.  Domenico Fontana tarafından inşa edilen Fontana dell’Acqua Felice (1585–86), Via Garibaldi’de yeralan Fontana dell’Acqua Paola (1610–1612) ile Türkçe’ye nedense Aşk Çeşmesi adıyla giren ünlü Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi, 1732–1762) kentin en önemli anıtsal çeşmeleridir.

Dikilitaşlar

Roma’da 8 Eski Roma dikilitaşı ile 5 Eski Roma dikilitaşı bulunmakta olup, bunlar çeşitli Piazza Navona, Piazza San Pietro, Piazza Montecitorio ve Piazza del Popolo meydanları, Villa Celimontana gibi villalar ve parklarda yeralmaktadır. Ayrıca Piazza Colonnada Marcus Aurelius Sütunu, Trajan forumunda (Foro di Traiano) ise Trajan sütunu (Colonna Traian) bulunmaktadır. Roma kenti ‘Statue parlanti di Rome’ veya ‘Congrega degli arguti’ olarak da anılan, halkın heykelin kaidesi ve etrafındaki duvarlara yönetim hakkında hissettiklerini yazarak sistem eleştirisi yaptığı konuşan heykelleriyle ünlü olup, Pasquino, Marforio, il Babuino (1581), Madama Lucrezia, il Facchino ve Abate Luigi (14-15. yüzyıl) bunların en önemlilerindendir.

Köprüler (Ponte)

Tiber nehri üzerinde çok sayıda köprü bulunmakta olup Klasik dönemden beri varlığını sürdürebilen Isola Tiberina adasını nehrin sol kıyısına bağlayan Ponte dei Quattro Capi (Ponte Fabricio) köprüsü dışında Ponte Cestio, Ponte Sant’Angelo (MS 135) ve Ponte Milvio ile Aniene, nehri üzerindeki Ponte Nomentano diğer önemli Roma dönemi köprüleridir. Ponte Sisto Rönesans, Ponte Vittorio Emanuele II ise modern döneme özgü diğer önemli köprülerdir.

Roma, 1937’da Benito Mussolini tarafından kurulan 99 dönüme yayılmış alanıyla Avrupa’nın en büyük film stüdyosu olan Cinecittà‘ya ev sahipliği yapmaktadır.

Roma Mutfağı

Roma, Antik Çağ’dan beri önemli bir gastronomi merkezi olup, mevsimlik malzemelerle dayalı ve basit bir şekilde hazırlanan yemekleriyle ünlüdür. Yemekler genellikle bezelye, enginar ve fasulye gibi sebzeler, kuzu ve keçi eti, pecorino Romano ve ricotta gibi peynirler ile domuzyağı kullanılarak hazırlanmaktadır. Zeytinyağı sadece çiğ sebzelerde kullanılmakta olup, Cumartesileri işkembe (trippa), Cumaları baccalà (tuzlu morina) ve Perşembe günleri gnocchi yapma geleneği de nispeten devam etmektedir. Bruschetta, Supplì, Bucatini all’Amatriciana, Spaghetti alla Carbonara, Rigatoni con la Pajata, Saltimbocca, Scaloppine alla romana, Coda alla vaccinara, Carciofi alla romana, Carciofi alla giudia, Trippa, Fiori di Zucca, Abbacchio alla cacciatora ve Crostata di ricotta Roma’ya özgü belli başlı yemeklerdir.

Roma belediyesi website: www.comune.roma.it

Roma Mutlaka Gidilecek yerler

Galleria Borghese

Piazzale del Museo Borghese 5, 00197

+39 06 32810

www.galleriaborghese.it

9:00, 11:00, 13:00, 15:00, 17:00 gibi 2 saatlik turlar halinde gezilebilen, çocuk arabası, sırt çantasın vs. vestiyere bırakmak zorunda kaldığınız, mevsimine göre kapısından aynı güne bilet bulamayacağınız, kendi sitesinden biletinizi almanızı tavsiye edeceğim orijinal heykellerle dolu ihtişamlı bir sanat galerisi.

Le Domus Romane di Palazzo Valentini

Via Foro Traiano 85 – 0018

+39 06 32810

www.palazzovalentini.iten/

10 € karşılığında 1,5 satlik grup turlarında birisine katılmanız tavsiye

Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo

Lungotevere Castello 50, 00193

+39 06 32810

castelsantangelo.beniculturali.it

. Palazzo Doria Pamphilj

Via del Corso 305, 00186

+39 066797323

www.doriapamphilj.it

. Museo Nazionale Romano

Largo di Villa Peretti 67

+39 06 480201

. Musei Capitolini

Piazza del Campidoglio 1, 00186

+39 06 0608

www.museicapitolini.org/

. Centrale Montemartini

Via Ostiense 106, 00154

www.centralemontemartini.org/

. Museo Ebraico di Roma

Lungotevere De’ Cenci 15, 00186

+39 06 6840 0661

lnx.museoebraico.roma.it

İtalya’da Yahudilik tarihi konulu müze

Galleria Nazionale d’Arte Moderna

Viale delle Belle Arti 131, 00196

+39 06 322981

lagallerianazionale.com/

. Museo della Civiltà Romana

Piazza Giovanni Agnelli 10, 00144

+39 06 0608

www.museociviltaromana.it

Basilica di San Giovanni in Laterano

41°53′09.26″N 12°30′22.16″E Roma kentinde Piazza San Giovanni meydanında bulunan en eski ve Roma Katolik dünyasının ana kiliselerinden biri olarak kabul edilen yapı 4 Papalık bazilikasından da birisidir. İmparator I. Constantine tarafından 4. yüzyıl başlarında inşa ettirilen yapı pek çok kez onarım geçirdikten sonra bugünkü görünümünü 1735’de almıştır.  Barok ve Neoklasik formdaki yapı 1870’e dek papaların taç giydiği kilise olduğundan sembolik ve tarihi açıdan, ön yüzündeki İsa, Vaftizci Yahya ve diğer din büyüklerinin heykelleri,  Roma Forumu’ndan getirilen yeşil bronz kapılar, Bernini’nin öğrencilerinin elinden çıkan Havari heykeller ile mükemmel yer döşemesi ile de sanatsal açıdan büyük önem arz etmektedir.

Adres: Piazza di S. Giovanni in Laterano, 4, 00184 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 6988 6433

Roma ne yenir? Nerede yenilir?

. La Pergola

Pizzeria Loffredo

Via Vestricio Spurinna, 53

0676967895

www.pizzerialoffredo.com/

Muhteşem pizza

. Pinsa ‘Mpo

Via Dei Gracchi, 7

+39 06 8898 0716

Pizza ve bira

. Dalla Padella alla Brace

Via Calascio, 4/6. Castelverde

+39 349 7599833

Roma mutfağı et ve balık

. La Salumeria

Via del Banco di Santo Spirito, 24

+39 06 4542 7187

Salam ve peynirin en iyileri

Città metropolitana di Roma Capitale

Città metropolitana di Roma Capitale 41°53′35″N 12°28′58″E Lazio bölgesinde bulunan 1 Ocak 2015’ten beri büyükşehir statüsü kazanan başkent Roma iline verilen isimdir. 121 belediyesinde 4.344.504 (2016) kişinin yaşadığı Roma ili, Büyükşehir valisi (Sindaco metropolitano) ve Büyükşehir konsili (Consiglio metropolitano) tarafından yönetilmektedir. İlin büyük kentleri nüfuslarına göre Roma, Guidonia Montecelio, Fiumicino, Pomezia, Tivoli, Anzio, Velletri, Civitavecchia, Ardea, Nettuno, Marino, Albano Laziale, Monterotondo, Ladispoli, Ciampino, Cerveteri ve Fonte Nuova şeklinde sıralanmaktadır.

Roma Caput Mundi

Roma Caput Mundi Latince kelime ‘Dünyanın merkezi Roma’ anlamına gelmekte olup, Antik Çağ’da Roma imparatorluğunun askeri, politik ve ekonomik gücüne atfen kullanılmaktaydı. İmparator Constantine tarafından MS 330’da Constantinople‘un ikinci Roma olarak kurulmasından sonra Bizans hatta sonrasında Osmanlı eski mutlak ve rakipsiz güce sahip olmasalar da İstanbul benzeri merkezi konumunu sürdürmüştür. Napoleon Bonaparte ‘Dünya tek bir devlet olsaydı, merkezi Constantinople‘ olurdu sözünü sarf etmiştir.

Roma Forumu Bkz. Foro Romano

Roma Pass

Roma Pass

Roma’da 3 günden fazla kalacak olanlar için 3 günlüğü (72 saat) 38.50 €’ya satılan Roma Pass kartıyla ilk 2 müze ve ören yeri ile toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanmak diğer müze ve sergilerden indirimli faydalanmak mümkündür. 2 Günlük (48 saat) kart bedeli ise 28,00 € olup 1 müze ücretsi olarak gezilebilmekte, toplu taşıma araçları ücretsiz kullanılabilirken diğer müze ve sergiler indirimli gezilebilmektedir. Ücretsiz ulaşıma otobüsler, metro A, B, B1 ve C demiryolu hatları Roma-Lido, Roma-Viterbo Flaminio Piazza del Popolo, Roma-Giardinetti dahildir. Roma Pass kartları, PIT (Turist Danışma Noktaları), ATAC (Metro bilet gişesi), müzeler ve internet üzerinden kartın resmi sitesinden temin edilebilmektedir. Roma Pass’ın alternatifi olan OMNIA Vatican and Rome‘ adlı Vatikan müze ve kiliseleri girişlerini de içeren 3 günlüğü 95 €’ya satılan bir başka karttır.

www.romapass.itinfo@romapass.it +39 060608

Pozzo del Merro 42°02′21.47″N 12°40′49.64″E Roma ilinde kireçtaşı ana kayasında, su erozyonunun neden olduğu ve yüzey suyunun yeraltında yok olmasına yol açan bir boşluğun adıdır. 392 m yükseklikte 80 m’lik konik çukurun tabanında yer alan Merro çukuru dünyadaki ikinci en derin su altı dikey mağarasıdır.

Arco di Augusto (Augustus Kemeri) 41°53′30.82″N 12°29′09.58″E Roma Forum’unda bulunan kemer olup Cator ve Pollux ile Caesar tapınaklarının yollarını Vesta tapınağı civarında birbirine bağlamaktadır. MÖ 29 yılında Augustus’un MÖ 31 yılında yapılan Actium savaşında Mark Antony ve Cleopatra’ya karşı kazanılan zaferi onuruna dikilmiştir.

Basilica di Santa Sabina all’Aventino 41°53′04″N 12°28′47″E Roma kentinde Aventine Tepesi üzerinde, Tiber Nehri’nin kuzeyi ve Circus Maximus‘un doğusunda bulunan tarihi bir kilise olup bilinen en eski Roma Bazilikasıdır. MS 422-432 arasında İlirya’lı rahip Petrus tarafından inşa edilen ve Dominiken tarikatının ana kilisesi kabul edilen küçük bazilika defalarca restore edilmekle birlikte orijinal dikdörtgen plan formunu korumaktadır. Dokuzuncu yüzyılda şehir surları içine dâhil edilen kilise, 1587 yılında Domenico Fontana, 1643 yılında Francesco Borromini tarafından restore edilmiştir.

Castelfusano 41.734814°N 12.319794°E Roma kentinde Parco urbano Pineta di Castel Fusano adıyla da bilinen şehir parkı olup Ostia ile Casalpalocco semtlerini birbirinden ayırmaktadır. Kale ve park 17. yüzyılda Sacchetti ailesi tarafından inşa edilmiş olup, 18. yüzyılda Chigi ailesine, 1933’de ise Roma belediyesine satılmıştır. Temmuz 2000’de kundaklanınca parkın büyük bölümü yok olmuştur.

Domus Aurea 41°53′29″N 12°29′43″E Roma İmparatoru Nero tarafından MS 64’de Büyük Roma Yangını yangını sonucu Palatine tepesi eteklerindeki Aristokratlara ait evlerin yanmasıyla ortaya çıkan geniş alanda 64-68 arasında inşa ettirilen portikolu büyük villadır.

EUR Bölgesi

EUR 41.836°N 12.466°E Roma kent merkezinin güneyinde yer alan bir semt olup,

EUR Bölgesi, Roma (Paola Monti, 1967)

1930’larda Faşist diktatör Benito Mussolini tarafından Faşist iktidarın 20. yılını kutlamak için düzenlenmesi planlanan 1942 Roma Dünya Fuarı için 1938’de Marcello Piacentini tarafından tasarlanmıştır. 0.4 km2’lik Faşist ve rasyonalist stilde inşa edilen sitenin en önemli yapısı Palazzo della Civiltà Italiana (1938–1943) olup ayrıca Palazzo dei Congressi,  Devlet Merkez Arşivi (Archivio Centrale dello Stato), Santi Pietro e Paolo bazilikası, INA ve INPS sarayı ile Posta, Telefon ve Telgraf Sarayıdır. Semt ayrıca Roma Kültür Müzesi (Museo della Civiltà Romana), Ortaçağ Milli Müzesi (Museo Nazionale dell’Alto Medioevo), tarihöncesi Etnografi Müzesi (Museo Nazionale Preistorico Etnografico Luigi Pigorini) ile Astronomi Müzesi (2004) gibi pek çok müzeyi barındırmaktadır.

Foro Italico 41.930705°N 12.456692°E Roma kentinde 1928-1938 arasında imparatorluk döneminin Roma forumlarından etkilenilerek Enrico Del Debbio ve Luigi Moretti tarafından Faşist mimari tarzında inşa edilen bir spor kompleksi olup başlangıçta ‘Foro Mussolini’ olarak anılmaktaydı. 1944 Olimpiyatlarının Roma’da yapılması için inşa edilen yapı savaş yüzünden ancak 1960 olimpiyatlarında kullanılabilmiştir.

Tiberina Adası

Isola Tiberina 41°53′27″N 12°28′38″E Roma kentinde Tiber nehri üzerinde yer alan

Tiber adası, Isola Tiberina

tek ada olup, nehrin güney kıvrımı üzerinde 270 x 67 m ölçülerinde iki taraftan da anakaraya bağlı durumdadır. Geçmişte Asclepius tapınağını (MÖ 3. yüzyıl) sonrasında ise bir hastaneyi barındıran ada Latince Insula Tiberina olarak anılmakta olup ‘şifa’ ile ilişkilendirilmiştir. Günümüzde yazları Isola del Cinema adlı sinema festivaline ev sahipliği yapmaktadır.

Marforio 41°53′34.38″N 12°28′57.33″E Roma kentinde bulunan Okeanus’un yatar formda tasvir edildiği tıpkı Pasquino gibi konuşan bir heykel olup, Palazzo Nuovo’da bulunmaktadır.

Mercati di Traiano 41°53′43.69″N 12°29′09.26″E Roma kentinde Via dei Fori

Mercati di Traiano (Trajan Pazarı), 2013

Imperiali üzerinde Kolezyum‘un karşısında bulunan pazaryeri Trajan Forumu’nun (Foro di Traiano) ayrılmaz bir parçası olarak inşa edilmiştir. Dünyanın en eski alışveriş merkezi kabul edilen yapı müze statüsünde olup, Salı – Pazar günleri arasında 9,00-19,00 açıktır.

Roma Camii

Moschea di Roma 41°56′05.17″N 12°29′42.8″E Roma Camii. Roma kentinin kuzeyinde Monti Parioli eteklerinde, Acqua Acetosa mezrasında İtalya ve Avrupa’nın en büyük camisi olup 3 bin m2 alanda 12 bin kişiyi alacak kapasiteye sahiptir. 1994-95 arasında Afganistan’ın Barakzay Hanedanı’na mensup sürgündeki Prens Muhammad Hasan ile eşi Prenses Razia Begüm tarafından Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerinden toplanan yardımlarla inşa edilen camii aynı zamanda düğün, cenaze, tefsir dersleri, fuar ve diğer faaliyetlerin gerçekleştirildiği İtalyan İslam Kültür Merkezi’ne (İtalyanca: Centro Culturale Islamico d’Italia) ev sahipliği yapmaktadır.

Botanik Bahçesi

Orto botanico di Roma 41°53′32.27″N 12°27′57.07″E Roma kentinde Roma Sapienza Üniversitesi tarafından yönetilen bir botanik bahçesi olup, Largo Cristina di Svezia’da Salı-Cumartesi günleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Ağustos ayı boyunca kapalı olan parka giriş ücretsizdir. Rönesans döneminde Papalık Botanik Bahçelerine dek geçmişi olan park 1883 yılında açılmış olup, Japon bahçesi,  bambu korusu ve diğer bölümlerinde 3 binden fazla bitki türünü barındırmaktadır.

Ostia 41°43′59.68″N 12°16′44.18″E Roma belediyesine bağlı 85,301 kişinin yaşadığı büyük bir mahalle olup, Tiren denizi kıyısında, Roma döneminin antik limanı Ostia Antica’nın yakınlarında yer almaktadır.

Saraylar

Palazzo Barberini 41°54′13″N 12°29′25″E Roma kentinde Rione Trevi bölgesinde cephesi Piazza Barberini‘ye dönük bir saray olup, Galleria Nazionale d’Arte Antica ve İtalyan Nümismatik Enstitüsü’ne ev sahipliği yapmaktadır. Öncesinde Sforza ailesine ait üzüm bağı olan eğimli arazide 1549’da bir palazzetto inşa edilmiş, Kardinal Alessandro Sforza maddi sıkıntı yüzünden 1625’de yapıyı sonadan VIII. Urban adıyla papa olacak Maffeo Barberini’ye satmıştır. 1625-1633 arasında 3 mimar yeni sarayı inşa etmiştir.

Palazzo Chigi 41°54′04.8″N 12°28′47.32″E /paˈlattso ˈkiːdʒi/ Roma kentinde cephesi Piazza Colonna ve Via del Corso’ya bakan 5 katlı bir saray olup, İtalya Başbakanının resmi ikametgâhıdır. İnşaasına Giacomo della Porta tarafından 1562’de başlanıp, 1580’de Carlo Maderno tarafından tamamlanan saray 1659’de Chigi ailesince satın alındıktan sonra yeniden elden geçirilmiştir. 1878’de Avusturya-Macaristan büyükelçiğince kullanılan yapı 1916’da İtalyan devletince satın alınmış ve önce Sömürge İşleri Bakanlığına ardından Dışişleri Bakanlığına, 1961’de ise Bakanlar kurulunun toplantı salonu ve Başbakanlık konutuna dönüştürülmüştür.

Palazzo dei Conservatori 41°53′35.16″N 12°28′58.14″E Roma kentinde Capitoline Tepesi üzerinde MÖ 6. yüzyıldan kalma Jüpiter Maximus Capitolinus tapınağı üzerine 1568’de inşa edilen sarayın mimarları Michelangelo Buonarroti ve Giacomo Della Porta olup, Palazzo Senatorio ve Palazzo Nuovo ile birlikte Capitoline Müzeleri’ne (Musei Capitolini) ev sahipliği yapmaktadır.

Palazzo dei Congressi 41°50′02″N 12°28′28″E Roma kentinde 1938 yılında Adalberto Libera tarafından 1942 yılında yapılması planlanan Dünya Fuarı için inşa edilen yapı 2. Dünya Savaşı yüzünden fuar ertelenince ancak 1954 yılında tamamlanmıştır. 1960 Olimpiyat Oyunlarında eskrim yarışmalara ev sahipliği yapan bina günümüzde Kongre sarayı olarak kullanılmaktadır.

www.palazzocongressi.it

Palazzo della Cancelleria 41°53′47.87″N 12°28′17.84″E Roma kenti Parione

Palazzo della Cancelleria (Paolo Monti, 1979)

semtinde Corso Vittorio Emanuele II ile Campo de’ Fiori arasında bulunan bir Rönesans sarayı olup, adı Papalık idare sarayı anlamına gelmektedir. 1489–1513 arasında Donato Bramante (1444–1514)  tarafından Kardinal Raffaele Riario için inşa edilmişse de 1517’de ilk Medici Papa X. Leo tarafından ele geçirilmiştir. 17. yüzyılda eski İsveç kraliçesi Kristina burada yaşamış, 1849’da Roma Cumhuriyeti Parlamentosu burada toplanmıştır.

Palazzo della Farnesina

41°56′13.96″N 12°27′28.46″E Roma kentinde Foro Italico bölgesşnde Monte Mario ile Tiber nehri arasında bulunan yapı 1935’de Enrico Del Debbio, Arnaldo Foschini ve Vittorio Ballio Morpurgo adlı mimarlarca İtalyan Dışişleri Bakanlığı Binası olarak tasarlanmışsa da inşaası 1943 yılında 2. Dünya Savaşı yüzünden durmuştur. Yapımı ancak 1959’da tamamlanan 169 m genişlik ve 51 m yüksekliğe sahip olan saray 1300’den fazla odaya sahiptir.

Palazzo Farnese 41°53′43.02″N 12°28′15.68″E /paˈlattso farˈneːze/ Roma kentinde Tevere ırmağının sol kıyısında 1541-1580 arasında inşa edilen Rönesans dönemi mimarlığının en önemli yapıtlarından olan sarayın adıdır. Farnese ailesinden ileride Papa olacak kardinal Alessandro Farnese için mimar Antonio da Sangallo tarafından tasarlanmışsa da mimarın 1546’daölümü üzerine yapı Michelangelo Buonarroti tarafından tamamlanmıştır. Farnese Sarayı 1874’ten bu yana Fransız Büyükelçiliği olarak kullanılmaktadır.

Palazzo Madama

41°53′57.04″N 12°28′28.17″E /paˈlattso maˈdaːma/ Roma kentinde Piazza Navona‘ya komşu bir saray olup İtalyan Cumhuriyeti Senatosu’na ev sahipliği yapmaktadır. Nero Hamamları’nın yıkıntısı üzerine 1505’de Medici ailesi için saray olarak inşa edilen yapı adını Avusturya imparatoru V. Charles’in gayrimeşru kızı ve Alessandro de’ Medici’nin eşi Madama Margherita’dan (1536- 1537) almaktadır. Binanın bugün görülen cephesi 1650’lerde Cigoli ve Paolo Maruccelli tarafından yapılmış ayrıca sonradan süslü çerçeveler ve çatıdaki tuhaf dekoratif çömlek eklenmiştir. Medicilerin 1743’de yok olmasından sonra saray önceLorraine (Lothringen) ailesine ardından Papa XIV. Benedict’e geçmiş, 1871’den itibaren İtalyan Krallığı’nın kurulmasıyla Senato del Regno’nun ikametgâhı olmuştur.

Palazzo Nuovo 41°53′36.77″N 12°28′59.62″E Roma kentinde Capitoline Tepesi üzerinde bulunan saray 1603-1654 arasında inşa edilmiş olup, cephesi Michelango’un Palazzo dei Conservatori’yi yenilerken tasarladığı cephenin kopyasıdır. Palazzo Senatorio ve Palazzo dei Conservatori ile birlikte Capitoline Müzeleri’ne (Musei Capitolini) ev sahipliği yapmaktadır.

Palazzo Spada

41°53′38.5″N 12°28′18.5″E Roma kentinde Regola semtindeki Piazza Capo di Ferro meydanında Palazzo Farnese‘ye yakın konumda bulunan ve bahçesi Tiber nehrine bakan tarihi bir saraydır. Saray Galleria Spada adıyla anılan ve büyük bölümü 17. yüzyılda Kardinal Bernardino Spada tarafınan toplanmış geniş bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Koleksiyon Andrea del Sarto, Guido Reni, Titian, Jan Brueghel the Elder, Guercino, Rubens, Dürer, Caravaggio, Domenichino, the Carracci, Salvator Rosa, Parmigianino, Francesco Solimena, Michelangelo Cerquozzi, Pietro Testa, Giambattista Gaulli ile Orazio ve Artemisia Gentileschi gibi 16 ve 17. yüzyıl ressamlarının çalışmalarını içermektedir. Saray, 1540’da Kardinal Girolamo Capodiferro için Bartolomeo Baronino adlı mimar tarafından inşa edilmişse de 1632’de Kardinal Spada tarafından satın alınmıştır. Palazzo Spada son olarak 1927’de İtalyan devletince satın alınmış ve Devlet Konseyi burada toplanmaya başlamıştır.

Palazzo Senatorio

41°53′34.8″N 12°29′00.6″E Roma kentinde Capitoline Tepesi üzerinde bulunan saray Antik Çağ’da Roma Devlet Arşivi olarak kullanılan Tabularium’un üzerine 1541 – 1605 arasında Michelangelo ve Giacomo Della Porta tarafından inşaa edilmiştir. Roma Belediye binası olarak hizmet veren yapı aynı zamanda Palazzo dei Conservatori ve Palazzo Nuovo ile birlikte Capitoline Müzeleri‘ne ev sahipliği yapmaktadır.

Palazzo Venezia

41°53′46.25″N 12°28′53.65″E Roma kent merkezinde Capitoline Tepesi’nin kuzeyinde yeralan Ortaçağ yapımı bir saray olup, 1455 – 1467 arasında San Marco kilisesinde görev yapan kardinallerin ikamet etmesi için inşa edilmiştir. Günümüzde Rönesans dönemi ve 17-18. yüzyıl İtalyan sanatçıların resim ve heykelleri, seramik, gümüş ve bronz eşyalar, silah ve zırhları barındıran Museo del Palazzo Venezia’ya (Venedik Sarayı Müzesi) ev sahipliği yapmaktadır.

museopalazzovenezia.beniculturali.it

Meydanlar

Piazza Barberini, 1929

Piazza Barberini 41°54′13.8″N 12°29′18.96″E Roma kent merkezinde Quirinale tepesinde Via Veneto yakınlarında etrafı Barok mimaride inşa edilmiş yapılarla dolu bir meydan olup adını 1625’de inşa edilen Palazzo Barberini’den almıştır. Meydanın tam ortasında 1642–43 yıllarında Bernini tarafından inşa edilen Triton Çeşmesi (Fontana del Tritone) bulunmakta olup yine Bernini’nin Fontana delle Api (1627–1629) çeşmesi de hemen civardaki Via Vittorio Veneto üzerinde yer almaktadır. 1632-1822 arasında bulunan dikilitaş Villa Medici’ye taşınmıştır. Bu meydanın bir özelliği de Roma kentinde bulunan kimliği belirlenemeyen cesetlerin 18. yüzyıla dek burada tanınmaları için sergilenmesiydi.

Piazza Venezia

41°53′47″N 12°28′57″E Roma kentinin merkezinde Via dei Fori Imperiali ve the Via del Corso’nun kesişiminde işlek bir meydandır. Sonradan Papa II. Paul adıyla bilinecek Venedikli Kardinal Pietro Barbo tarafından inşa edilen meydanda Venedik Cumhuriyeti konsolosluğu bulunmaktaydı. Kral II. Victor Emmanuel’in yönetimi altında birleşimini kutlamak amacıyla yaptırılan ünlü Vittorio Emanuele II Anıtı (Altare della Patria) meydan çevresinde yer alan en önemli yapılardan birisidir. Meydanın batı tarafında 1455-64 yılları arasında inşa edilen bir dönem Venedik konsolosluğu günümüzde ise Museo del Palazzo Venezia’ya (Venedik Sarayı Müzesi) ev sahipliği yapan Palazzo Venezia bulunmaktadır.

Köprüler

Ponte Cestio 41°53′24.8″N 12°28′38″E Roma kentinde Tiber nehri üzerinde nehrin

Ponte Cestio, 1880

batı yakası ile Tiber adasını birleştiren Roma taş köprüsü olup MÖ 1. yüzyılda adayı nehrin diğer yakasıyla birleştiren Ponte dei Quattro Capi’da sonra inşa edilmiştir.

Ponte dei Quattro Capi 41°53′27.53″N 12°28′41.48″E Roma kentinde Tiber nehri üzerinde 62 m uzunluk ve 5.5m genişliğe sahip tarihi köprü Campus Martius ile Tiber adasını birbirine bağlamakta olup, aynı zamanda kentin en eski Roma köprüsüdür. MÖ 62’de Lucius Fabricius tarafından inşa edilen köprü bu yüzden Ponte Fabricio olarak da anılmaktadır.

Ponte Milvio 41°56′08″N 12°28′01″E Roma kentinde Tiber nehri üzerinde bulunan bir köprü olup,  MÖ 206’da Gaius Claudius Nero tarafından Metaurus savaşında Kartaca ordusunun yenilgiye uğratılmasının onuruna inşa edilmişse de MÖ 115’de Marcus Aemilius Scaurus bu köprüyü yıkarak yenisini yaptırmıştır. 136 m uzunluk, 8.75 m genişliğe sahip taş köprü 1849’da Fransız işgalini engellemek isteyen Garibaldi güçlerince tahrip edilmişse e 1850’de Papa IX. Pius tarafından onartılmıştır.

Ponte Nomentano 41°56′00.88″N 12°31′57.23″E Roma kentinde Aniene nehri üzerinde bulunan 60 m uzunluk, 7.35 m genişliğe sahip bir köprü olup MÖ 1. yüzyılda inşa edilmiş, 1849’da Fransızlara karşı direnen Garibaldi taraftarlarıcna tahrip edilmişse de yeniden inşa edilmiştir.

Ponte Sisto 41°53′32.65″N 12°28′14.92″E Roma kentinde Tiber nehri üzerinde Regola bölgesinde Via dei Pettinari ile Trastevere bölgesinde Piazza Trilussa meydanını birbirine bağlayan taş köprü olup, Papa IV. Sixtus’un izniyle mimar Baccio Pontelli tarafından 1473-1479 arasında inşa edilmiştir.

Ponte Vittorio Emanuele II 41°54′04.22″N 12°27′51.42″E Roma kentinde Tiber nehri üzerinde bulunan köprü 1886’da mimar Ennio De Rossi tarafından tasarlanmışsa da ancak 1911’de tamamlanabilmiştir. Roma’nın tarihi merkezini Corso Vittorio Emanuele üzerinden Borgo semti ve Vatikan ile birbirine bağlayan köprü 108 m uzunluğunda, 20 m genişliğinde olup üzerinde kanatlı Victoria figürleri bulunmaktadır.

Kiliseler

Santa Maria in Ara Coeli 41°53′38″N 12°29′00″E Roma kentinde Campidoglio’nun en yüksek noktasında Romanesk ve Gotik stilde 12. yüzyılda inşa edilmiş 80 x 45 x 20 m ölçülerinde küçük bir bazilikadır. Kilise İmparator Constantine’in annesi Azize Helena’nın kalıntılarının saklandığı kilisenin 14. yüzyıla dek adı Capitoline tepesinde bulunmasına atıfla Sancta Maria in Capitolio olarak bilinmekteydi. 

Santa Maria in Trastevere 41°53′22″N 12°28′11″E Roma kentinde Trastevere bölgesinde yeralan küçük bir bazilika olup kentin en eski kiliselerinden birisidir. Papa Callixtus tarafından 221-227 arasında yaptırılan sunağın üzerinde 4. yüzyılda Papa I. Julius döneminde ilk kilise inşa edilmişse de günümüzdeki yapı mimar Carlo Fontana tarafından 1143’de yapılmıştır. Kilise 13. yüzyılda Pietro Cavallini tarafından mozaikle süslenmiştir.

Santa Prassede 41°53′46″N 12°29′55″E Roma kentinde Santa Maria Maggiore bazilikası yakınlarında küçük bir bazilika olup, Papa I. Hadrian tarafından 780’de inşa ettirilmiş, Papa I. Paschal tarafından 822’de genişletilip süslenmiştir.

Santi Quattro Coronati 41°53′18″N 12°29′54″E Roma kentinde bulunan eski bir bazilika olup, ilk kilise 4 veya 5. yüzyılda 4 anonim aziz veya şehite adanarak inşa edilmiştir. İki avlulu bazilika kompleksi, güçlendirilmiş Kardinal sarayı ve San Silvestro şapelini de içermektedir. Bugünkü yapı 11-12. yüzyıllarda inşa edilmiştir.

www.monacheagostinianesantiquattrocoronati.it

Torre delle Milizie 41°53′45.46″N 12°29′12.01″E Roma kentinde Papalık San

Aziz Catherine’in manastırının yıkımından önce Torre delle Milizie

Tommaso D’Aquino Üniversitesinin doğusunda, Angelicum’un batısında Trajan Pazarı ile Imperial fora arasında yeralan bir kule olup adı ‘Milis kulesi’ anlamına gelmektedir. Halk arasında Nero’nun Büyük Roma yangınının buradan seyrettiğine dair yanlışbir inanıştan dolayı ‘Nero’nun kulesi’ olarak da bilinmektedir. Bununla birlikte kule Papa III. Innocent (1198–1216) döneminde Aretino ailesi tarafından inşa edilmiş, Mayıs 1312’de VII. Henry Kutsal Roma imparatoru olarak taç giymek için kente geldiğinde Guelph taraftarını buraya yerleştirmiştir. Dörtgen planlı 50 m yüksekliğindeki kulenin tabanı 10.5 × 9.5 m ölçülerinde olup, 1911’de Milli Anıt statüsü kazanmıştır.

Trastevere 41°53′14″N 12°27′56″E /traˈsteːvere/ Roma kentinn 13. bölgesi (rione) olup, tiber nehrinin batı kıyısında, Vatikan kentinn güneyinde yeralmaktadır. Semtina dı Latince ‘Tiber’in ötesi’ anlamına gelen ‘trans Tiberim’ ile ilişkili olup, Santa Maria isimli küçük meydanı, Santa Maria Kilisesi, Gianicolo Tepesi, Palazzo Corsini Ulusal Antik Sanat Galerisi ve Roma botanik bahçesi görülebilir.

Villalar

Villa Ada 41°55′55.34″N 12°30′05.39″E Roma kentinin kuzeydoğusunda bulunan 450 dönümlük bir park olup, antik bir arkeolojik alan olan 67 m yüksekliğindeki Monte Antenne’yi de kapsamakta Villa Doria Pamphili‘den sonra Roma’nın ikinci büyük parkıdır. 19. yüzyılın ikinci yarısına dek Savoy hanedanının olan parka 1878’de sahip olan İsviçreli Kont Tellfner karısının adı ‘Ada’ verilmiştir. Günümüzde özel ve halka açık alan olma üzere iki bölümden oluşan parkın özel bölümü Mısır Büyükelçiliğine aittir. Parkta 1994’ten beri “Roma incontra il mondo” (Roma Dünyayla buluşuyor) adlı dünya müzeik festivali düzenlenmektedir.

www.villalarotonda.it

Villa Celimontana 41°53′03.23″N 12°29′39.66″E Roma kentinin güneydoğusunda Celio semtinde Caelian Tepesi’nde bahçeleriyle ünlü bir villa olup, Piazza della Navicella meydanı ile Basilica Santa Maria in Dominica kilisesi yakınlarındadır. Giacomo Mattei 1553’de bölgedeki üzüm bağını 1000 altın scudi karşılığında satın almışsa da ancak 1580’de Ciriaco Mattei tarafından Michelangelo’nun öğrencilerinden mimar Giacomo Del Duca’nın tasarımıyla villaya dönüştürülmüştür. Villanın bahçesi 1926’da Roma belediyesince halak açık parka dönüştürülmüş olup, içerisinde bi rde II. Ramses döneminden 2.68 m yüksekliğinde bir dikilitaş barındırmaktadır.

Villa Doria Pamphili 41°53′15.97″N 12°27′02.01″E Roma kentinin halka açık en büyük peyzajlı parkına sahip 17. yüzyıl villası olup, Monteverde semtinde, Porta San Pancrazio’nun hemen dışında yeralmaktadır. Pamphili ailesi için inşa edilen villa 18. yüzyılda Prens IV. Giovanni Andrea Doria’ya geçtikten sonra onun adıyl anılmaya başlanmıştır. 1630’da Pamfilio Pamfili Villa Vecchia (Eski villa) adlı yapıyı satın almış ve yeniletmiştir. 1972’de halka açılan 184 hektarlık alana yapılmış park Ekim-Şubat ayları 7:00-18:00, Mart ve Eylül’de 07:00 20:00, Nisan-Ağustos’da: 7:00-21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Villa Medici 41°54′29.77″N 12°28′57.07″E (Viale della Trinità dei Monti, 1) Roma kentinde abartılı üslupla inşa edilmiş bir villa olup, Pincia Tepesi’nde Trinità dei Monti kilisesin yanında bulunmaktadır. Toskana dükü Ferdinando I de’ Medici tarafından 1544’de inşa edilen Villa Medici günümüzde Fransa’ya ait olup, 1803’den beri Roma Fransız Akademisi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

www.villamedici.it

Villa Sciarra 41°53′00.6″N 12°27′53.64″E Roma kentinde Trastevere, Gianicolo ve Monteverde Vecchio semtleri arasında bulunan bir villa olup, 1653’de Kardinal Antonio Barberini için inşa edilmiştir. Yapı 1932’de son sahibesi Henrietta i tarafından halka açık park yapılması şartıyla verilmiştir.

San Paolo Fuori le Mura 41°51′31″N 12°28′38″E (Via Ostiense 186) Roma’nın en eski 4 Papalık bazilikasından birisi olup, Vatikan Devlet sınırlarında değil İtalya’da yer almakta olup adı ‘Sur dışındaki Aziz Paulus’ anlamına gelmektedir. Orijinal yapı 386’da I. Theodosius döneminde sözde Aziz Paulus’un gömüldüğü yere inşa edilmişse olup, 846’da Araplarca yağmalanana dek Avrupa’nın en büyük kilisesi olarak görülmüştür. Orijinal yapıya sadık kalınarak inşa edilen günümüzdeki kilisenin yapım tarihi 1823 olmakla birlikte portikoları 1214’den kalmadır.

Cumhurbaşkanlığı Sarayları

Palazzo del Quirinale 41.9°N 12.486903°E İtalya Cumhurbaşkanı’nın 3 resmi

Quirinale (Fratelli D’Alessandri, 1870-1893 arası)

ikametgahından birisi (diğerleri: Napoli’de Villa Rosebery ve Roma’da Tenuta di Castelporziano) olup, Roma’nın yedi tepesinden (Sette colli di Roma) en yükseği Quirinale tepesinde yer almaktadır. 110,500 m2’lik alanıyla dünyanın 9. büyük sarayı olan Palazzo del Quirinale veya kısaca Quirinale 30 Papa, 4 İtalyan kralı ve 20 İtalyan Cumhurbaşkanına ev sahipliği yapmıştır. Yapı 1583’de Papa XIII. Gregorio tarafından Papaların yazlık ikametgâhı olarak Via del Quirinale üzerinde cephesi Piazza del Quirinale’ye bakacak formda inşa ettirilmiştir. 1870’de Papalık Devleti’nin yıkılmasından 6 ay sonra Roma yeni kurulan İtalyan Krallığı’nın başkenti olunca yapı İtalyan krallarının yazlık sarayı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Palazzo Montecitorio 41°54′05″N 12°28′43″E /paˈlatt͡so montetʃiˈtɔːrjo/ Roma kentinde İtalyan Milletvekilleri Odası’na ev sahipliği yapan bir saray olup adını Campus Martius’un temizlenmesi sırasında ortaya çıktığı iddia edilen Mons Citatorius adlı tepeden almakadır. Saray Gian Lorenzo Bernini adlı mimar tarafından Papa XV. Gregory’nn yeğeni Kardinal Ludovico Ludovisi için inşa edilmeye başlanmış, 1623’de Papa ölünce 30 yıl aradan sonra ancak 1653’de Carlo Fontana tarafından tamamlanabilmiştir. 1696’da Curia apostolica (papalık hukuku mahkemeleri) buraya taşınmış, ardından Valilik (Governatorato di Roma) ve polis karakolu olarak kullanılmıştır. Papa VI. Pius 1789’da yapının önüne günümüzde Montecitorio dikilitaşı olarak anılan Solarium Augusti obeliskini diktirmiştir. İtalyan Birliği’nin sağlanmasından sonra 1870’de başkent Roma’ya taşınınca yapıya el konularak Temsilciler Meclisi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

www.camera.it

Meydanlar

Foro di Traiano 41°53′44″N 12°29′09″E Roma’nın son imparatorluk meydanı İmparator Trajan’ın emriyle 106 yılında sona eren Dacia‘nın fethi sırasında elde edilen ganimetlerle 106-112 arasında inşa edilmiştir. Quirinal ve Capitoline tepelerinin kenarları da oyularak açılan 180 x 110 m alanda inşa edilen forum Augustos Formunun iki katı büyüklüğündeydi. Forum’un girişinde, 6 atlı savaş arabasının üzerinde Trajan’ın zaferini simgeleyen bir kemer, tam karşısında ise imparatorun at üzerinde bir heykelinin bulunduğu Ulpia Bazilikası yer almaktadır. Trajan’ın Dacia seferine de katılan Şamlı (Damascus) mimarı Apollodorus’a atfedilmekte olup, 30 m yüksekliğindeki Trajan sütunu ise forumun tamamlanmasından bir yıl sonra 113 yılında dikilmiştir. 9. Yüzyılda mermerleri başka yerlerde kullanılmak üzere sökülmüşse de zamanla onarım gören forum Ortaçağ başlarına dek halk tarafından kullanılmıştır. Faşist dönemde 1933’de inşaasına başlanan Via dei Fori Imperiali‘nin yapımı sırasında yapılan şehir düzenlemesi çalışmalarına forum da dâhil edilmiştir.

Roma iline bağlı belediyeler

Affile

Affile 41°53′06″N 13°05′46″E 1.536 nüfuslu (2016) bir belediye olup, San Pietro (15. yüzyıl), Santa Maria (13. yüzyıl), Santa Felicita (1341) ve Santi Sebastiano e Rocco (1584) kiliseleri, Madonna del Giglio şapeli (1762), 3 m x 17 m ölçülerindeki Roma sarnıcı ile Ortaçağ kalesi (1013) görülebilir.

www.affile.org/

Agosta

Agosta 41°58′57″N 13°02′01″E 1.764 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Madonna del Passo (1616), Santa Maria Assunta ve Madonna della Pace e San Benedetto kiliseleri, Ortaçağ kalesi (1051), Cardinale kemeri, Carducci villası ile San Nicola meydanı görülebilir.

www.comunediagosta.it

Albano Laziale

Albano Laziale 41°44′N 12°40′E /alˈbano latˈtsjale/ [Arbano] 41.694 nüfuslu (2016) bir belediye olup, San Pancrazio katedrali, San Pietro Apostolo, San Paolo, Santa Maria della Stella, San Bonaventura, Santa Maria della Rotonda ve San Filippo Neri kiliseleri, Savelli (13. yüzıl), Lercari (1727), Campano (1465), Rospigliosi (1667), Pamphilj (1655), Paolucci (17. yüzyıl) ve Poniatowskj sarayları, Corsini, Altieri, Doria-Pamphilj, Ferrajoli ve Venosa-Boncompagni villaları, Cancelliera kulesi, Romana,  San Paolo ve Kapuçin (Cappuccin) kapıları, Savello; kalesi (1436), Tartarughe, Mascheronee ve Re çeşmeleri ile Kent Müzesi görülebilir.

www.comune.albanolaziale.rm.it

Allumiere

Allumiere 42°09′25″N 11°54′17″E [La Lumiera] 4.073 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Santa Maria Assunta in Cielo kilisesi ile Adolfo Klitsche de La Grange Müzesi görülebilir.

www.comune.allumiere.rm.it

Anguillara Sabazia

Anguillara Sabazia 42°05′18″N 12°16′39″E 19.396 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Santa Maria Assunta, San Francesco, Madonna delle Grazie, San Biagio ve SS. Trinità kiliseleri, Ortaçağ kulesi, Belediye sarayı, Claudia çeşmesi, Santo Stefano Roma villası ile Kırsal kültür ve popüler kültür Müzesi görülebilir.

www.comune.anguillara-sabazia.roma.it

Anticoli Corrado

Anticoli Corrado 42°01′N 12°59′E [Antìcuri] 943 nüfuslu (2011) bir belediye olup, S.Pietro (11. yüzyıl), S. Nicola da Myra (12. yüzyıl), Santa Vittoria (18. yüzyıl), San Rocco (1656), Madonna del Giglio ve Santissima Trinità kiliseleri, Madonna del Carmelo şapeli, Baronale ve Maioli sarayları, Arturo Martini çeşmesi ile Kent Modern Sanatlar Müzesi görülebilir.

www.comune.anticolicorrado.rm.it

Anzio

Anzio 41°26′50″N 12°37′42″E /ˈantsjo/ 54.211 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Roma’nın 51 km güneyinde bulunan balıkçılık açısından önemli bir liman kasabası olup, 2. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Müttefik çıkarması ile ünlenmiştir. S. Antonio ve Santa Teresa del Bambino Gesù kiliseleri, Adele, Albani ve Sarsina villaları, Roma döneminden kalma tiyatro ve Nerone villası, Arkeoloji Müzesi ile Tor Caldara Bölgesel Doğa Rezervi görülebilir.

www.comune.anzio.roma.it

Arcinazzo Romano

Arcinazzo Romano 41°53′N 13°07′E 1.394 nüfuslu (2011) bir belediye olup, imparator Trajan’ın (98-117) av köşkü olarak kullandığı villa görülebilir.

www.comunearcinazzoromano.it

Ardea

Ardea 41°37′N 12°33′E /ar’dɛa/ 49.418 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Santa Marina (1191) ve San Pietro Apostolo (12. yüzyıl) kiliseleri, Russell Page tarafından tasarlanan Landriana Bahçesi, Giacomo Manzù Müzesi ile San Lorenzo kulesi görülebilir.

www.ardea.gov.it

Ariccia

Ariccia 41°43′N 12°40′E /aˈriʧʧa/ 19.207 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Bernini’nin tasarımı olup, freskleri Borgognone tarafından yapılan Santa Maria Assunta (1665), Santa Maria di Galloro (1623), Santa Maria Assunta ve San Nicola di Bari kiliseleri, Savelli Chigi sarayı (1740), Üç Kaynak Çeşmesi (Fontana delle Tre Cannelle), Ariccia köprüsü (1983) ile Napoletana ve Romana kapıları kapıları görülebilir.

www.ariccia.rm.gov.it

Àrsoli

Àrsoli 42°02′N 13°01′E [Arzùli] 1.616 nüfuslu (2016) bir belediye olup, SS. Salvatore (16. yüzyıl), San Lorenzo (15. yüzyıl), San Bartolomeo (13. yüzyıl) ve San Rocco (16. yüzyıl) kiliseleri ile Massimo (10. yüzyıl) kalesi görülebilir.

www.comunediarsoli.rm.it

Artena

Artena 41°44′N 12°55′E 14.218 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Santa Maria delle Letizie, Santa Croce, Santo Stefano Protomartire ve Rosario kiliseleri, Padri Francescani manastırı (1629), Palazzo Borghese (17. yüzyıl), Borghese kemeri ile Giulianello gölü görülebilir.

www.comune.artena.rm.it

Bellegra

Bellegra 41°53′N 13°02′E 2.912 nüfuslu (2014) bir belediye olup, San Nicola kilisesi, Santa Lucia şapeli, San Francesco manastırı, Arco mağarası ve kent duvarları görülebilir.

www.comune.bellegra.rm.gov.it

Bracciano

Bracciano 42°06′N 12°11′E 19.307 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Santo Stefano (13. yüzyıl), Santa Maria Novella, San Lorenzo, Visitazione, San Sebastiano, Misericordia ve Santa Maria del Riposo kiliseleri, Orsini-Odescalchi kalesi, Patrizi ve Belediye sarayları ile Bracciano – Martignano Bölgesel Doğa Parkı görülebilir.

www.comune.bracciano.rm.it

Camerata Nuova

Camerata Nuova 42°01′N 13°06′E 480 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Tarihi Camerata kalıntıları ile Simbruini Bölgesel Parkı görülebilir.

www.comune.cameratanuova.rm.it

Campagnano di Roma

Campagnano di Roma 42°08′N 12°23′E 11.558 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Gonfalone, Pietà, San Giovanni Battista ve Santa Maria del Sorbo kiliseleri, Venturi, Galli ve Belediye sarayları, Delfini çeşmesi, Arkeoloji Müzesi ile Bracciano – Martignano; Bölgesel Doğa Parkı görülebilir.

www.comunecampagnano.it

Canale Monterano

Canale Monterano 42°08′N 12°06′E 4.246 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Monterano Doğa Rezervi görülebilir.

www.comune.canalemonterano.rm.it

Canterano

Canterano 41°57′N 13°02′E 357 nüfuslu (2014) bir belediye olup, San Mauro, Santa Maria, San Rocco, Sant’Antonio ve Santuario della Madonna degli Angeli kiliseleri ile Bucia Buciera mağaraları görülebilir.

www.comune.canterano.rm.it

Capena

Capena 42°08′25″N 12°32′25″E 10.592 nüfuslu (2015) bir belediye olup, San Michele Arcangelo katedrali, Santa Maria delle Grazie, Sant’Antonio abate, San Leone, San Marco Evangelista, San Michele Arcangelo alla Rocca, San Luca e San Sebastiano, Santa Maria degli Angeli ve Santa Marta kiliseleri, Monaci sarayı, Scorano kalesi, Savaş Anıtı ile Puzzo ve Nuovo gölleri görülebilir.

www.comune.capena.rm.it

Capranica Prenestina

Capranica Prenestina 41°52′N 12°57′E 346 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Maddalena kilisesi, Palazzo Capranica ve kale görülebilir.

www.comunecapranicaprenestina.it

Carpineto Romano

Carpineto Romano 41°36′N 13°05′E 4.581 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Sacro Cuore, S.Pietro Apostolo, S.Agostino, San Leone Magno, Santa Maria del Popolo, San Sebastiano Martire, San Michele Arcangelo, San Giacomo Maggiore, San Giovanni, Chiesa Santissima Annunziata ve Sant’Angelo kiliseleri, Palazzo Pecci, Tripisciano çeşmesi görülebilir.

www.carpinetoromano.it

Casape

Casape 41°54′25″N 12°53′08″E 761 nüfuslu (2014) bir belediye olup, San Michele Arcangelo kilisesi, Baronale kalesi ile Villa Patrizia görülebilir.

comune.casape.rm.it

Castel Gandolfo

Castel Gandolfo 41°45′N 12°39′E /kasˈtɛl gaˈndɔlfo/ 8.979 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Roma’nın 24 km güneydoğusunda, Alban Tepelerinde ve Albano Gölü kıyısında yer almaktadır. Tarihi Alba Longa kentinin yerine kurulduğu sanılan yerleşim adını 12. yüzyıldaki Dük Gandolfi’nin ailesine ait bir şatodan almıştır. 1608’de Papalık mülkü olan yerleşim Papalık Sarayı’nın inşa edilmesinden sonra da papaların yazlık evi olmuş, Papa VIII. Urbanus döneminde (1623-44) Roma imparatoru Domitianus’un evinin yıkıntıları üzerinde yapımına başlanan saray, VII. Alexander, XIII. Clemens ve IX. Pius dönemlerinde genişletilmiştir. Papa XIII. Gregorius’un (1572-85) kurduğu Vatikan Gözlemevi 1936’dan bu yana Barberini Villası’nda bulunmaktadır. Şatonun karşısındaki meydanda Gian Lorenzo Bernini’nin (1658–1661) yapımı olan Collegiata pontificia di San Tommaso da Villanova dışında, Madonna del Lago, Santa Maria Assunta, Santa Maria Ausiliatrice, San Sebastiano ve Santa Maria della Cona kiliseleri, Pontificio (1626) ve Cybo sarayları, Cybo, Barberini, Santa Caterina, Torlonia ve Chigi villaları ile Castelli Romani Bölgesel parkı görülebilir.

Castel Gandolfo Görülecek yerler

 Fontana del Nettuno Roma ilinde Castel Gandolfo köyünde Papalık villasının bahçesi içerisinde bu adı taşıyan bir çeşme bulunmaktadır.

www.comune.castelgandolfo.rm.it

Castel Madama

Castel Madama 41°58′29″N 12°52′02″E 7.568 nüfuslu (2010) bir belediye olup, Sant’Anna, San Sebastiano, San Michele Arcangelo ve San Lorenzo kiliseleri ile Orsini kalesi görülebilir.

www.comunedicastelmadama.it

Castel San Pietro Romano

Castel San Pietro Romano 41°50′45″N 12°53′42″E  910 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Santa Maria della Costa, San Pietro Apostolo, Santa Maria del Montirolo ve Addolorata kiliseleri, Palazzo Mocci ile Cannuccete Vadisi görülebilir.

www.castelsanpietroromano.rm.gov.it

Castelnuovo di Porto

Castelnuovo di Porto 42°07′40″N 12°30′00″E 8.641 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Rocca Colonna kalesi ile Veio Bölgesel Parkı görülebilir.

www.comune.castelnuovodiporto.rm.it

Cave

Cave 41°49′N 12°56′E 11.244 nüfuslu (2014) bir belediye olup, San Lorenzo Martire (10. yüzyıl), Santo Stefano, San Carlo Borromeo, Santa Maria Ass., Santuario della Madonna del Campo, San Pietro, Sant’Anatolia ve Santa Maria in Plateis kiliseleri, Colonna, Leoncelli ve Mattei sarayları, Ortensia villası, Belediye tiyatro ve amfitiyatrosu, Eski (1827) ve Yeni (1903) köprü ile Salvo D’Acquisto ve Le Fontane Azzurre parkları ile henüz yapım aşamasında bulunan tütün ve ipekböceğine adanan Tarım Kültürü ve Arkeoloji müzeleri görülebilir.

www.comune.cave.rm.it

Cerreto Laziale

Cerreto Laziale 41°56′42″N 12°58′58″E 1.212 nüfuslu (2012) bir belediye olup, Santa Maria Assunta ve San Sebastiano kiliseleri ile kule (14. yüzyıl) görülebilir.

www.comunecerretolaziale.rm.it

Cervara di Roma

Cervara di Roma 41°59′17″N 13°04′02″E 471 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Maria Santissima della Visitazione, Santa Maria della Portella, Sant’Emidio ve San Rocco kiliseleri görülebilir.

www.comune.cervaradiroma.rm.it

Cerveteri

Cerveteri 42°00′N 12°06′E 37.555 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Santa Maria Maggiore, Madonna dei Canneti, Pietà, Sant’Antonio Abate, San Michele Arcangelo, San Rocco, Vergine Immacolata, San Francesco d’Assisi, Sant’Eugenio, San Felice ve Santa Croce kiliseleri, Banditaccia, Greppe di Sant’Angelo ve Abatone nekropolleri, Kale ile Ruspoli ve Eski Belediye sarayları görülebilir.

www.comune.cerveteri.rm.it

Ciampino

Ciampino 41°48′N 12°36′E 38.415 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Sacro Cuore di Gesù, San Giovanni Battista, Beata Maria Vergine del Rosario, Gesù Divino Operaio ve San Luigi Gonzaga kiliseleri, Maruffi ve Quinto Voconio Pollione villaları ile Messerpaoli ve Acqua Sotterra kuleleri görülebilir.

www.ciampino.gov.it

Ciciliano

Ciciliano 41°57′42″N 12°56′29″E 1.420 nüfuslu (2010) bir belediye olup, Madonna della Palla ve Santa Liberata kiliseleri, Theodoli kalesi ile bir zamanlar Antik Equi halkının yaşadığı Antik Trebula Suffenas şehri kalıntıları görülebilir.

www.comune.ciciliano.rm.it

Cineto Romano

Cineto Romano 42°03′01″N 12°57′54″E 676 nüfuslu (2010) bir belediye olup, San Giovanni Battista ve Santa Maria delle Grazie kiliseleri ile Baronale Kalesi (11. yüzyıl) görülebilir.

www.cineto.it

Civitavecchia

Civitavecchia 42°06′N 11°48′E 53.027 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Katedral, Morte kilisesi, Ortaçağ surları, tarihi liman, Michelangelo kalesi, Livorno kapısı, Lazzaretto kulesi, Vanvitelli çeşmesi ile Antik Terme Taurine görülebilir.

www.comune.civitavecchia.rm.it

Civitella San Paolo

Civitella San Paolo 42°11′45″N 12°34′56″E 2.066 nüfuslu (2015) bir belediye olup, San Giacomo, San Lorenzo ve Santa Maria kiliseleri, Santa Scolastica mmanastırı, Abbaziale Kalesi (10-11. yüzyıl) ile Capena ve Romana kapıları görülebilir.

www.comune.civitellasanpaolo.rm.gov.it

Colleferro

Colleferro 41°44′N 13°01′E /kɔllefɛrro/ 21.530 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Santa Barbara, San Benedetto, Sant’Anna, San Gioacchino, Maria Santissima Immacolata ve San Bruno kiliseleri, Eski kale (Castello Vecchio) ve Piombinara Kalesi, Arkeoloji ve Rugby müzeleri ile Cremona koleksiyonu görülebilir.

www.comune.colleferro.rm.it

Colonna

Colonna 41°50′N 12°45′E 4.308 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Baronale sarayı ile Demiryolu Müzesi görülebilir.

www.comune.colonna.roma.it

Fiano Romano

Fiano Romano 42°10′N 12°36′E 15.549 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Santo Stefano Nuovo, Santa Maria ad Pontem, Madonna del Carmine ve Santo Stefano Vecchio kiliseleri ile Orsini kalesi görülebilir.

www.comune.fianoromano.rm.it

Filacciano

Filacciano 42°15′21″N 12°36′03″E 522 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Del Drago kalesi ile S. Egidio kilisesi görülebilir.

www.comune.filacciano.rm.it

Fiumicino

Fiumicino 41°46′N 12°14′E 78.654 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Litorale romano Doğa rezervi görülebilir. Yerleşim İtalya’nın en işlek, Avrupa’nın ise 6. yoğun havalimanı Leonardo da Vinci (veya Fiumicino) havaalanına (Aeroporto di Fiumicino) ev sahipliği yapmaktadır.

www.comune.fiumicino.rm.gov.it

Fonte Nuova

Fonte Nuova 42°00′06″N 12°37′19″E 32.804 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Gesù Maestro a Tor Lupara, San Giuseppe a Santa Lucia ve Maria Regina kiliseleri, Lupara kulesi, Çadağ Sanat Müzesi ile Marcigliana ve Nomentum Doğa rezervleri görülebilir.

www.comune.fonte-nuova.rm.it

Formello

Formello 42°05′N 12°24′E 12.923 nüfuslu (2015) bir belediye olup, San Lorenzo, San Michele Arcangelo ve Santuario del Sorbo kiliseleri, Chigi sarayı, Villa Chigi-Versaglia, Sorbo vadisi, For de Porta ve Rutola çeşmeleri ile Colombaia kulesi görülebilir.

www.comune.formello.rm.it

Frascati

Frascati 41°49′N 12°41′E 22.155 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Katedral (1700), Gesù, Santuario del Capocroce ve San Francesco d’Assisi kiliseleri, Palazzo Vescovile, Aldobrandini, Falconieri, Torlonia, Parisi, Lancellotti, Tuscolana (o Rufinella), Sora, Sciarra, Mondragone, Grazioli, Muti ve Vecchia villaları ile Castelli Romani Bölge Parkı görülebilir.

www.comune.frascati.rm.it

Gallicano nel Lazio

Gallicano nel Lazio 41°52′N 12°49′E 6.323 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Roma döneminde Pedum adıyla bilinmekteydi. MS 984’de Castrum Gallicani adıyla anılan yerleşimde ertesi yıl bir Benediktin manastırı kurulmuş, 1526’da kalesi yıkılmışsa da sonradan yeniden inşa edilmiştir.

www.gallicanonellazio.rm.gov.it

Gavignano

Gavignano 41°42′N 13°03′E 1.993 nüfuslu (2012) bir belediye olup, Santa Maria Assunta, San Rocco, Calvario, Sant’Antonio ve San Donato kiliseleri ile Baronale ve Traietto sarayları görülebilir.

www.gavignano.rm.gov.it

Genazzano

Genazzano 41°50′N 12°58′E 6.085 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Madonna del Buon Consiglio, S. Croce, S. Paolo, S. Nicola ve S. Giovanni kiliseleri ile San Pio manastırı, Colonna kalesi, Romana ve San Biagio kapıları, Palazzo Apolloni, Casa di Brancaleone ile Elcini Parkı görülebilir.

www.genazzano.org/

Genzano di Roma

Genzano di Roma 41°42′08″N 12°41′33″E 24.072 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Santissima Trinità, SS.mo Salvatore, San Giuseppe Lavoratore, Santa Maria della Cima ve kapuçin kilisesi, Sforza Cesarini ve Hamerani sarayları, Gemi Müzesi, Santa Fiora ve Antonini villaları, San Gennaro kalesi harabeleri, Sforza-Cesarini ve Palmiro Togliatti parkları, Castelli Romani Bölge Parkı, San Sebastiano çeşmesi ile Nemi gölü (Lago di Nemi) görülebilir.

www.comune.genzanodiroma.roma.it

Gerano

Gerano 41°56′00″N 12°59′37″E 1.282 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Santa Maria Assunta, San Lorenzo ve Sant’Anatolia kiliseleri, Abate Giovanni kulesi, Palazzo di Corte (14. yüzyıl), Ciocio çeşmesi ile Kalay kutuları Müzesi görülebilir.

www.gerano.rm.gov.it

Gorga

Gorga 41°39′N 13°07′E 768 nüfuslu (2012) bir belediyedir.

www.gorga.rm.gov.it

Grottaferrata

Grottaferrata 41°48′N 12°40′E /ɡrɔttafer’raːta/ 20.327 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Santa Maria di Grottaferrata manastırı, Sacro Cuore ve San Giuseppe kiliseleri, Casa Santa Rosa, Palazzo Santovetti, Cavalletti, Gavotti-Gioacchini, Bracciano-Montalto-Grazioli, Arrigoni-Muti, Rasponi, Senni ve Rossellini-Dusmet villaları, Paolis kalesi (11. yüzyıl) ile Lazio Müzesi görülebilir.

www.comune.grottaferrata.roma.it

Guidonia Montecelio

Guidonia Montecelio 42°00′N 12°43′E /ɡwiˈdɔnjamonteˈʧɛljo/  88.882

Montecelio havaalanı, 1934.

nüfuslu (2016) bir belediye olup, 998’de Castrum Monticellorum adıyla kurulmuştur. 1915’de İtalyan Kraliyet Ordusu (Regio Esercito) burada o dönem Corpo Aeronautico Militare adıyla bilinen hava kuvvetleri için bir havaalanı inşa etmiştir.  San Giovanni Evangelista, San Lorenzo, San Antonio Abate ve Santa Maria di Loreto kiliseleri, Cesi (1500), La Rocca kalesi (15. yüzyıl), Rodolfo Lanciani ve Via Cornicolana müzeleri görülebilir.

www.comune.guidonia-montecelio.rm.it

Jenne

Jenne 41°53′N 13°10′E 393 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Santa Maria şapeli ile Simbruini Dağı Bölgesel Parkı görülebilir.

www.comune.jenne.rm.it

Labico

Labico 41°47′N 12°53′E 6.273 nüfuslu (2014) bir belediyedir.

www.comune.labico.rm.gov.it

Ladispoli

Ladispoli 41°57′16″N 12°04′27″E 41.158 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Madonna del Rosario, Sacro Cuore ve San Giovanni Battista kiliseleri, Ladispoli sahilinde yeralan Roma villası ile Palo ve Monteroni kaleleri görülebilir.

www.comune.ladispoli.rm.gov.it

Lanuvio

Lanuvio 41°41′N 12°42′E 13.632 nüfuslu (2015) bir belediye olup, La Collegiata ve Madonna delle Grazie kiliseleri, Giunone (Juno Sospita) tapınağı ile Loreto köprüsü ile Castelli Romani Bölgesel Parkı görülebilir.

www.comune.lanuvio.rm.it

Lariano

Lariano 41°44′N 12°50′E 12 434 nüfuslu (2016) bir belediye olup,  Santa Maria Intemerata ve Madonna del Buon Consiglio kiliseleri ile Castelli Romani Bölgesel parkı görülebilir.

www.comune.lariano.rm.it

Licenza

Licenza 42°04′27.28″N 12°54′05.65″E 1.021 nüfuslu (2010) bir belediye olup, Palazzo Baronale, Bandusia çeşmesi ile Villa di Orazio görülebilir.

www.comunedilicenza.it

Magliano Romano

Magliano Romano 42°09′36″N 12°26′09″E 1.484 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Etrüsk mezarlarını barındıran sonrasında Hıristiyanlarca şapel haline getirilen Melekler Mağarası (Grotta degli Angeli) ile Veio Bölge Parkı görülebilir.

www.comunedimaglianoromano.it

Mandela

Mandela 42°01′48″N 12°55′23″E 916 nüfuslu (2010) bir belediye olup, Del Gallo ailesinin mezarları içeren San Vicenzo kilisesi görülebilir.

www.comune.mandela.roma.it

Manziana

Manziana 42°08′N 12°08′E 7.640 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Bracciano – Martignano Doğa Parkı, Macchia Grande ormanı görülebilir.

www.comune.manziana.rm.it

Marano Equo

Marano Equo 41°59′38″N 13°01′00″E 783 nüfuslu (2014) bir belediye olup, San Biagio, Madonna della Pietà ve Madonna della Quercia kiliseleri görülebilir.

www.comunemaranoequo.gov.it

Marcellina

Marcellina 42°01′25″N 12°48′25″E [Marcillìnu] 7.280 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Madonna delle Grazie kilisesi, Castrum Marcellini kalesi (9. yüzyıl) ile Monti Lucretili Doğa Parkı görülebilir.

www.comune.marcellina.rm.it

Marino

Marino 41°46′N 12°40′E /maˈrino/ 43.026 nüfuslu (2016) bir belediye olup, San Barnaba apostolo, Santissima Trinità, Santa Maria delle Grazie, Santissimo Rosario, Santa Maria dell’Acquasanta, Natività di Maria Vergine, San Giuseppe, Santa Rita da Cascia ve Santa Maria Ausiliatrice kiliseleri, Colonna, Matteotti, Castagna ve Capri sarayları, Desideri, Sirena ve Gabrielli villaları, Ortaçağ surları, Quattro Mori (1632), Ammonte, Nettuno, Comunale ve Gaudenzio çeşmeleri, Savaş Anıtı ile Umberto Mastroianni Kent Müzesi görülebilir.

www.comune.marino.rm.gov.it

Mazzano Romano

Mazzano Romano 42°12′20″N 12°23′51″E 4.192 nüfuslu (2014) bir belediye olup, S. Sebastiano (16. yüzyıl) kiliseleri, Ortaçağ köyü, Treja vadisi ile Veio Bölge Parkı görülebilir.

www.mazzanoromano.rm.gov.it

Mentana

Mentana 42°01′N 12°39′E 23.007 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Kapuçin manastırı, San Nicola kilisesi, Ortaçağ kalesi (11. yüzyıl), Palazzo Crescenzio ile Nomentum, Macchia di Gattaceca e Macchia del Barco ve Marcigliana Doğa rezervleri görülebilir.

www.comune.mentana.rm.it

Monte Compatri

Monte Compatri 41°48′29″N 12°44′14″E 12.027 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Santa Maria Assunta in Cielo (1633), S.S.del Castagno, San Michele Arcangelo ve San Lorenzo kiliseleri, San Silvestro manastırı, Borghese, Annibaldeschi, Altemps ve Passavanti sarayları, Angelo ve Belvedere çeşmeleri, Molara kalesi, Castelli Romani ve Calahorra parkları görülebilir.

www.comune.montecompatri.roma.it

Monte Porzio Catone

Monte Porzio Catone 41°49′N 12°43′E 8.693 nüfuslu (2016) bir belediye olup, San Gregorio Magno ve Eremo Tuscolano di Camaldoli kiliseleri, Parisi, Vecchia ve Mondragone villaları, Şehir ve Şarap müzeleri ile Gramsci ve Castelli Romani parkları görülebilir.

www.comune.monteporziocatone.rm.it

Monteflavio

Monteflavio 42°06′30″N 12°49′51″E 1.408 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Monti Lucretili Bölgesel Doğa Parkı görülebilir.

www.comune.monteflavio.rm.it

Montelanico

Montelanico 41°39′00″N 13°02′23″E 2.190 nüfuslu (2012) bir belediye olup, San Pietro Apostolo, Madonna del Soccorso, Madonna del Buon Consiglio ve San Antonio Tigri kiliseleri, Ernesto Biondi’nin yaptığı Montelanico meydanı çeşmesi görülebilir.

www.comune.montelanico.roma.it

Montelibretti

Montelibretti 42°08′N 12°44′E 5.311 nüfuslu (2014) bir belediye olup, San Nicola di Bari (1535) ve Madonna del Carmelo (1893) kiliseleri, Barberini, Scuola ve Belediye sarayları ile Colle del Forno nekropolü görülebilir.

www.comune.montelibretti.roma.it

Monterotondo

Monterotondo 42°03′N 12°37′E 40 627 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Santa Maria Maddalena (1621), Madonna delle Grazie, San Rocco, Madonna di Loreto, Gesù Operaio ve San Nicola e Vecchio Ospedale kiliseleri, Kapuçin manastırı, Orsini-Barberini sarayı, Garibaldi kapısı, Marcigliana ve Nomentum Doğa rezervleri ile Via Nomentum-Eretum örenyeri görülebilir.

www.comune.monterotondo.rm.it

Montorio Romano

Montorio Romano 42°08′16″N 12°48′28″E [Mondòriu] 2.004 nüfuslu (2014) bir belediye olup, S. Leonardo di Noblat ve S. Barbara kiliseleri, Palazzo Baronale ile Lucretili Dağı Doğa Parkı görülebilir.

www.comunemontorioromano.it

Moricone

Moricone 42°07′N 12°46′E 2.670 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Piazza Ranne kilisesi, Passionisti manastırı, Palazzo Baronale, kale ile Lucretili Dağı Bölgesel Doğa Parkı görülebilir.

www.comune.moricone.rm.it

Morlupo

Morlupo 42°08′36.46″N 12°30′16.82″E [Morlopu] 8.214 nüfuslu (2014) bir belediye olup, S. Giovanni Battista ve S. Maria Assunta kiliseleri, Santa Maria Seconda manastırı, Palazzetto Borghese, Orsini kalesi (1433),  Veio Parkı ile Tevere-Farfa: Doğa Rezervi görülebilir.

www.comune.morlupo.roma.it

Nazzano

Nazzano 42°13′42″N 12°35′50″E 1.437 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Sant’Antimo kilisesi, S. Francesco manastır, Ortaçağ Kalesi (13. yüzyıl), Nazzano kapısı ile Nazzano, Tevere-Farfa Doğa Parkı görülebilir.

www.nazzano.rm.gov.it

Nemi Bkz. Nemi

Nerola

Nerola 42°10′N 12°47′E 1.941 nüfuslu (2014) bir belediye olup, San Giorgio Martire, Sant’Antonio abate ve san Sebastiano manastırı ile Orsini kalesi (10-11. yüzyıl) görülebilir.

www.comunenerola.it

Nettuno

Nettuno 41°27′27″N 12°39′40″E 48.974 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Tiren Denizi kenarında bir tatil ve tarım kentidir. Nostra Signora delle Grazie e di Santa Maria Goretti, Santi Giovanni Battista ed Evangelista, San Francesco d’Assisi, Sant’Anna, Sacro Cuore di Gesù, San Giacomo Apostolo,  San Paolo Apostolo, Santa Lucia Vergine e Martire, Madonna del Buon Consiglio, San Pietro Claver ve Santa Croce kiliseleri, Nettuno Ortaçağ köyü, Astura kulesi, Nettuno çeşmesi, Sangallo kalesi, Savaş Anıtı ile Villa Borghese Doğa Rezervi görülebilir.

www.comune.nettuno.roma.it

Olevano Romano

Olevano Romano 41°51′38″N 13°01′55″E 6.729 nüfuslu (2014) bir belediye olup, SS. Annunziata ve Madonna del Buon Consiglio kiliseleri, Roma dönemi villası ile Olevano Belediye Sanat Müzesi görülebilir.

www.comune.olevanoromano.rm.it

Palestrina

Palestrina 41°50′N 12°54′E 21.661 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Sant’Agapito martire katedrali, Santa Rosalia, San Francesco, Sant’Antonio Abate, Santa Croce ve Santa Lucia kiliseleri, Verzetti ve Colonna Barberini, Villa Torresina, Sole, San Cesareo, San Martino ve Monachelle kapıları, Pupazzo, Borgo ve Ceciliana çeşmeleri ile Giacomo Matteotti Parkı görülebilir.

www.comune.palestrina.rm.it

Palombara Sabina

Palombara Sabina 42°04′N 12°46′E 13.269 nüfuslu (2015) bir belediye olup, San Giovanni in Argentella ve San Nicola manastırları, Santa Maria Annunziata, San Biagio ve Egidio kiliseleri, Castiglione kalesi harabeleri, Lucretili Dağı Parkı ile Nomentum Doğa Rezervi görülebilir.

www.comune.palombarasabina.rm.it

Percile

Percile 42°05′41″N 12°54′31″E 238 nüfuslu (2010) bir belediye olup, Palazzo baronale ile Lucretili Dağı Bölgesel Doğa Parkı görülebilir.

www.comunedipercile.it

Pisoniano

Pisoniano 41°54′28″N 12°57′30″E 829 nüfuslu (2010) bir belediye olup, San Paolo Apostolo, Madonna della Neve ve Santa Maria della Quercia kiliseleri görülebilir.

www.pisoniano.rm.gov.it

Poli

Poli 41°53′N 12°53′E 2.398 nüfuslu (2015) bir belediyedir.

www.comune.poli.rm.it

Pomezia

Pomezia 41°40′09.5″N 12°30′07.5″E 63.257 nüfuslu (2015) bir belediye olup, San Benedetto, San Bonifacio ve San Michele kiliseleri, Maggiore ve Indipendenza kuleleri, Lavinium örenyeri, Antik Roma villası ile Arkeoloji Müzesi görülebilir.

www.comune.pomezia.rm.it

Ponzano Romano

Ponzano Romano 42°15′29″N 12°34′18″E 1.164 nüfuslu (2010) bir belediye olup, Sant’Andrea manastırı, San Sebastiano. ve San Nicola di Bari kiliseleri görülebilir.

www.comune.ponzanoromano.rm.it

Riano

Riano 42°05′28″N 12°31′22″E 10.450 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Ruspoli kalesi ile Veio Bölge Parkı görülebilir.

www.comune.riano.rm.it

Rignano Flaminio

Rignano Flaminio 42°12′N 12°29′E 10.311 nüfuslu (2012) bir belediye olup, Roma’nın 35 km kuzeyinde Via Flaminia karşısında yer almaktadır.

www.comune.rignanoflaminio.rm.it

Riofreddo

Riofreddo 42°04′N 12°59′E 781 nüfuslu (2014) bir belediye olup, San Nicola, S. Maria del Soccorso, Sant’Andrea, Santa Maria dei Fiorentini, Sant’Elia, San Marco, Santa Maria Maddalena ve Sant’Atanasio kiliseleri, Santissima Annunziata ve S. Lucia oratoryoları, San Giorgio manastırı kalıntıları,  Colonna kalesi (12. yüzyıl), S. Caterina kilisesi kapısı, Zampi, De Sanctis-Sebastiani ve Blasi-Roberti sarayları, Nerva köprüsü ile Villa Garibaldi’nin ev sahipliği yaptığı Kültür Müzesi görülebilir.

www.comunediriofreddo.it

Rocca Canterano

Rocca Canterano 41°57′N 13°01′E 196 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Santa Maria Assunta (1581) kilisesi görülebilir.

www.comune.roccacanterano.rm.it

Rocca Priora

Rocca Priora 41°47′N 12°46′E 11.955 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Madonna della Neve ve Santa Maria Assunta in Cielo kiliseleri, Ortaçağ surları, Vittorio Emanuele kulesi, Palazzo Savelli ile Castelli Romani Bölgesel Parkı görülebilir.

www.comune.roccapriora.roma.it

Rocca di Cave

Rocca di Cave 41°51′N 12°57′E 381 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Colonna kalesi görülebilir.

www.roccadicave.rm.gov.it

Rocca di Papa

Rocca di Papa 41°46′N 12°43′E /ˈrɔkka diˈpapa/ 17.077 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Santa Maria Assunta, Santissimo Crocifisso, Sacro Cuore, Madonna del Tufo ve Santa Maria ad Nives di Palazzolo kiliseleri, Belediye Sarayı, Kardinal Villası (1629), Papalık kalesi ile Castelli Romani Bölgesel Parkı görülebilir.

www.comune.roccadipapa.rm.it

Rocca Santo Stefano

Rocca Santo Stefano 41°55′N 13°01′E 982 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Santa Maria Assunta, San Sebastiano, Sant’Antonio di Padova ve Santo Stefano kiliseleri görülebilir.

www.comune.roccasantostefano.rm.it

Roccagiovine

Roccagiovine 42°03′N 12°54′E [Ròcca] 269 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Del Gallo kalesi, Flagellanti kilisesi, Piazza Centrale Çeşmesi ile Lucretili Dağı Bölgesel Parkı görülebilir.

www.comunediroccagiovine.it

Roiate

Roiate 41°52′N 13°04′E 760 nüfuslu (2014) bir belediye olup, San Tommaso, San Benedetto, Santissima Trinità ve Madonna delle Grazie kiliseleri görülebilir.

www.comune.roiate.rm.it

Roviano

Roviano 42°02′N 12°59′E 1.369 nüfuslu (2014) bir belediye olup, S. Giovanni Battista ve Romitorio di S. Maria dell’Oliva kiliseleri, Scutonico köprüsü, Scaramuccia kemeri ile Castrum Rubianelli kalesi görülebilir.

www.comuneroviano.rm.it

Sacrofano

Sacrofano 42°06′N 12°27′E /sakroˈfaːno/ 7.725 nüfuslu (2015) bir belediye olup, San Giovanni Battista kilisesi (12. yüzyıl), Barok formdaki Placidi-Serraggi sarayı (1707) ile Veio. Parkı görülebilir.

www.comunedisacrofano.it

Sambuci

Sambuci 41°59′N 12°56′E 962 nüfuslu (2010) bir belediye olup, Madonna delle Grazie, Santa Croce ve San Pietro kiliseleri, Eski Fransisken manastırı, Theodoli kalesi ile Ruffi Parkı görülebilir.

www.comunesambuci.rm.it

San Cesareo

San Cesareo 41°49′N 12°48′E 14.932 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Giulio Cesare villası, Savaş Anıtı ile Colonna Kalesi kulelerinden birisi olan Torraccio’nun kalıntıları görülebilir.

www.comune.sancesareo.rm.it

San Gregorio da Sassola

San Gregorio da Sassola 41°55′N 12°52′E 1.619 nüfuslu (2015) bir belediye olup, San Gregorio Magno (1537) ve Madonna della Cavata kilisesi ile Brancaccio kalesi (10. yüzyıl) görülebilir.

www.comune.sangregoriodasassola.rm.it

San Polo dei Cavalieri

San Polo dei Cavalieri 42°01′N 12°50′E 2.985 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Santa Lucia, San Nicola, Santa Liberata ve San Rocco kiliseleri, Orsini-Cesi-Borghese kalesi ile Lucretili Dağı Parkı görülebilir.

www.comunesanpolodeicavalieri.net/

San Vito Romano

San Vito Romano 41°53′N 12°59′E [Santuitu] 3.321 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Santa Maria De Arce, Santi Sebastiano e Rocco, San Vito Martire, San Biagio Vescovo e Martire ve Madonna di Compigliano kiliseleri ile Palazzo Theodoli görülebilir.

www.sanvitoromano.rm.gov.it

Sant’Angelo Romano

Sant’Angelo Romano 42°02′N 12°43′E 5.016 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Santa Maria e San Biagio, Santa Liberata ve San Michele kiliseleri, Orsini-Cesi kalesi (1379), Capocci Orsini kapısı, Saat kulesi, Medullia meydanı, Merro çukuru (Pozzo del Merro) ile Nomentum Doğa Rezervi görülebilir.

www.comune.santangeloromano.rm.it

Sant’Oreste

Sant’Oreste 42°14′N 12°31′E 3.800 nüfuslu (2010) bir belediye olup, San Lorenzo martire, San Biagio, San Nicola, Santa Croce, Madonnella, Sant’Edisto ve Maria Hospitalis kiliseleri, Caccia ve Rosati sarayları, Valle, Costa ve Dentro kapıları ile Soratte, Dağı Doğa Rezervi görülebilir.

www.santoreste.rm.gov.it

Santa Marinella

Santa Marinella 42°02′N 11°51′E 18.758 nüfuslu (2016) bir belediye olup, Odescalchi kalesi, Deniz ve antik navigasyon ile Bölge müzeleri görülebilir.

www.santamarinella.rm.gov.it

Saracinesco

Saracinesco 42°00′N 12°57′E 182 nüfuslu (2014) bir belediye olup, San Michele Arcangelo kilisesi, Benediktin kalesi (11. yüzyıl), Zaman Müzesi ile Eylül aylarında kutlanılan Polenta festivali görülebilir.

www.comune.saracinesco.rm.it

Segni

Segni 41°41′N 13°01′E [Signia] 9.375 nüfuslu (2012) bir belediye olup,  S. Maria Assunta katedrali (17. Yüzyıl) ile Saracena kapısı görülebilir.

www.comune.segni.rm.it

Subiaco

Subiaco 41°56′N 13°06′E 9.189 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Santa

Subiaco, 1880

Scolastica ve San Benedetto manastırları, San Francesco (1327) ve Sant’Andrea kiliseleri, Villa di Nerone örenyeri görülebilir.

www.comune.subiaco.rm.it

Tolfa

Tolfa 42°09′N 11°56′E 5.169 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Sant’Egidio Abate, Santissimo Crocifisso, Sant’Antonio di Padova, Madonna della Sughera, San Francesco d’Assisi ve Madonna della Pietà kiliseleri, Agostiniani ve Kapuçin manastırları, Belediye sarayı ile Ortaçağ’da inşa edilmiş Frangipane Kalesi görülebilir.

www.comuneditolfa.it

Torrita Tiberina

Torrita Tiberina 42°14′N 12°37′E 1.053 nüfuslu (2015) bir belediye olup, San Tommaso Apostolo ve S. Maria del Monte (11. yüzyıl) kiliseleri, Palazzo Baronale (12. yüzyıl) ile Nazzano, Tevere-Farfa Doğa Rezervi görülebilir.

www.comune.torritatiberina.rm.it

Trevignano Romano

Trevignano Romano 42°09′N 12°15′E 1.053 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Madonna Assunta kilisesi (1500), Papa III. Innocenzo tarafından inşa ettirilen kale (1200), Kent Müzesi ile Bracciano-Martignano Doğa Parkı görülebilir.

www.trevignanoromano.gov.it

Vallepietra

Vallepietra 41°56′N 13°14′E 294 nüfuslu (2014) bir belediye olup, Santuario della Santissima Trinità ve San Giovanni Evangelista kiliseleri ile Simbruini Dağı Doğa Parkı görülebilir.

www.comunevallepietra.it

Vallinfreda 42°05′N 12°58′E 314 nüfuslu (2014) bir belediyedir.

www.comunevallinfreda.rm.it

Valmontone

Valmontone 41°47′N 12°55′E 15.918 nüfuslu (2015) bir belediye olup, Santa Maria dell’Assunta (1683), Sant’Antonio, Sant’Angelo, Madonna del Gonfalone (1508), Santo Stefano, San Giovanni in Silva, Sant’Ilario, San Sebastiano Martire ve Sant’Anna kiliseleri, Doria-Pamphilj sarayı, Colle çeşmesi ile Napoletana kapısı görülebilir. Yerleşimde 180 mağazayı barındıran Valmontone Outlet ile temalı fantezi parkı Rainbow Magicland ayrıca ziyaret edilebilir.

www.comune.valmontone.rm.gov.it

Velletri

Velletri 41°40′N 12°47′E /velˈletri/ 53.208 nüfuslu (2015) bir belediye

Velletri Belediye Sarayı ve Santa Maria del Sangue, 1935

olup, San Clemente katedrali, Santa Maria del Trivio, Santissimo Salvatore, San Michele Arcangelo, San Martino da Tours, Sant’Antonio da Padova, San Francesco d’Assisi, San Lorenzo, ant’Antonio Abate, Santissimi Pietro e Bartolomeo, Santa Chiara d’Assisi, Santa Teresa, Sant’Antonio Abate, San Crispino, Coroncina, San Silvestro, Madonna della Neve, Santa Maria del Sangue, Santissima Trinità, Sant’Apollonia, San Giovanni in Plagis, San Giovanni Battista, Santa Maria dell’Orto, Santa Maria degli Angeli, Santa Croce del Monte Calvario, Santo Stefano, Santa Maria del Carmine ve Regina Pacis, Vecchio (Conservatori), Ginnetti, Toruzzi, Borgia, Alfonsi, Corsini, Romani, Filippi, Vescovile, De Bonis ve Belediye sarayları, San Francesco manastırı, Trivio kulesi, Villa Bernabei, Romana (1573) ve Napoletana (1511) kapıları, Oreste Nardini Arkeoloji, Dinler, Jeopaleontoloji ve Nicola Ferri müzeleri ile Castelli Romani Bölge Parkı görülebilir.

www.comune.velletri.rm.it

Vicovaro

Vicovaro 42°01′N 12°54′E [Vicuàru] 4.108 nüfuslu (2010) bir belediye olup, San Giacomo, San Pietro, San Sabino, Sant’Antonio abate, Santa Maria del Sepolcro, San Rocco, San Salvatore ve Santa Maria delle Grazie kiliseleri, San Cosimato manastırı, Lucretili Dağı Bölge Parkı görülebilir.

www.comunedivicovaro.it

Vivaro Romano

Vivaro Romano 42°06′02″N 13°00′27″E [U Juaru] 182 nüfuslu (2015) bir belediye olup, San Biagio ve Santa Maria Illuminata kiliseleri ile Kale yıkıntıları görülebilir.

www.comunedivivaroromano.it

Zagarolo

Zagarolo 41°50′N 12°50′E 17.817 nüfuslu (2016) bir belediye olup, San Lorenzo Martire, San Pietro Apostolo, Santissima Annunziata, Madonna delle Grazie, Divin Salvatore ve Santa Maria Regina della Valle kiliseleri, Colle dei frati şapeli, Rospigliosi, Gonfalonieri ve Giustizia sarayları, San Martino ve Rospigliosi kapıları, Santa Maria meydanı çeşmesi ile Oyuncak Müzesi (Museo del giocattolo) görülebilir.

www.zagarolo.rm.gov.it

Roma’da Bulunan Dikilitaşlar

İspanyol Merdivenleri üzerindeki dikilitaş, Roma

Roma’da Circo Massimo (Circus Maximus) dikilitaşları tek parça taştan yapılmıştır. Üzerlerindeki hi­yeroglif yazısından, I. Sethi  ile II. Ramses  tarafından diktirildikleri anlaşılan bu di­kilitaşlardan birincisi Augustus, Actium sa­vaşından (M. Ö. 31) sonra, Mısır’ın boyun­duruk altına alınışının bir hatırası olarak Heliopolis’ten Roma’ya getirtti. Bu diki­litaş, Circus Maximus’un yıkıntıları ara­sında kırık olarak bulundu.

Boyunu 23 m’ye indirmek gerekti. 235 Ton ağırlığında olan bu dikilitaş Sixtus Y (1586; zamanında Piazza del Popolo’ya (Halk meydanı) di­kildi. Firavun Tutmesis III adına yontulan, tamamlandıktan sonra Karnak’ta Tutmesis IV tarafından diktirilen İkincisi, tapınağın avlusunda tek başına duruyordu. Contantinus’un emriyle, Bizans’a yollanmak üzere Teb şehrinden kaçırıldı. Constantinııs öldü­ğü zaman bu dikilitaş İskenderiye’deydi. Constantinus II onu Roma’ya götürttü ve 357 yılma doğru Circo Massimo’nun spina’sına (sahanlık) diktirdi. 1587 Yılında meyda­na çıkarılarak onarıldı ve 1588’de San Giovanni in Latrano meydanına konuldu. Bo­yu 32 m’den fazla, ağırlığı ise 460 tondur.

Caracalla dikilitaşı

Roma’da Navona mey­danında bulunan bu dikilitaşı, imparator

obelisk Rome Pantheon
Pantheon önündeki dikilitaş

Ca­racalla, Circo’nun içine diktirmişti. Pem­be granitten yapılmış olan bu anıt hiyerog­liflerle kaplıdır; yüksekliği 25 m’dir.

Campus Martius dikilitaşı

Roma meyda­nında güneş saati olarak kullanılıyordu; tek parça taştan yapılmıştı; yüksekliği 22 m, ağırlığı 214 tondu. II. Psammtelik’in yaptır­dığı

Dört Nehir Çeşmesi (Fontana dei Quattro fiumi) önündeki dikilitaş. Roma, İtalya

sanılan bu taş da Heliopolis’te bulu­nuyordu.

Augustus onu Roma’ya getirtti. 1789’dan beri Montecitorio meydanındadır.

Aııgustus’un mezarındaki dikilitaşlar

Ko­madaki anıtkabrin her iki yanına dikilmiş­tir. Domitianus tarafından diktirildiği sa­nılıyor. Bunlardan biri (14 m yüksk., 43 ton ağırlık), Monte Cavallo’da. Öbürü (15 m. 45 ton) Santa Maria Maggiore’nin arkasın­dadır. Her ikisi de Roma döneminden kal­madır ve pembe granitten yapılan bu anıtların üzerinde hiyeroglif yoktur.