Roma

Piazza Navona (Roma)

Piazza Navona 41°53′56″N 12°28′23″E /ˈpjattsa naˈvoːna/ Roma kentinin kalbinde yer alan ve kentin en güzel meydanlarından birisi kabul edilen  Piazza Navona’nın yerinde MS 85’de  Domitian tarafından inşa ettirilen bir Circus Domitianus stadyumu bulunmaktaydı.

Piazza Navona nerede? Piazza Navona’ya nasıl gidilir?

Piazza Navona tarihi

Romalılar 30 bin kişilik bu Circus Domitianus stadyumuna agones adı verilen oyunları izlemeye

Piazza Navona (1890-1900 arası)
İtalyan sanatçı Bernini’nin eseri olan Dört Nehir Çeşmesi’nde detay (Fontana dei Quattro Fiumi). Piazza Navona , Roma
Piazza Navona, Roma

gittiğinden ‘Circus Agonalis‘ (‘Rekabet arenası’) adıyla da bilinmekteydi. Stadyumun yıkılmasından çok sonraları, Pazar yerinin Campidoglio’dan buraya taşınması ve Papa X. Innocent (1644-1655) bölgeyi düzenletmesiyle birlikte meydanın etrafında yapılaşma artmıştır. Navona Meydanı’nın bugünkü şekli 2 bin yıl önceki stadyumun mirası olup, yayalara yarılan yol stadyumun oyun alanını, etrafındaki binalar ise stadyumun tribünlerinin bulunduğu yerde konumlanmıştır. Meydanın merkezinde Domitian’ın Circo di Massenzio’dan getirttiği bir dikilitaş ile Bernini tarafından tasarlanan Dört Nehir Çeşmesi (Fontana dei Quattro Fiumi), çeşmenin hemen arkasında ise Sant Agnese in Agone Kilisesi, meydanın etrafındaki 16-17. yüzyıl yapımı binaların ardında ise San Luigi dei Francesi kilisesi bulunmaktadır. Meydanın güney ucunda ise Bernini’nin yunusla güreşen Arap, Giacomo della Porta’nın ise 4 Triton heykeli yaptığı Arap Çeşmesi (Fontana del Moro, 1575), kuzey ucunda ise yine Giacomo della Porta tarafından tasarlanan Neptün heykeli ise Antonio Della Bitta tarafından yapılan Neptün Çeşmesi (1574) bulunmaktadır. Meydan civarında ayrıca Cupis, Torres Massimo Lancellotti ve Roma Müzesi’ne ev sahipliği yapan Palazzo Braschi sarayları ile Nostra Signora del Sacro Cuore kilisesi bulunmaktadır.

 Pasquino 41.897722°N 12.472278°E Roma kentinde Parione semtinde

Pasquino (Çizim: Nicolas Béatrizet, 1550)

Helenistik formda bir heykel olup, Piazza Navona’nın güneybatı köşesinde Palazzo Braschi’nin (Museo di Roma) çaprazında bulunmaktadır. Heykel Roma’da bulunan ve halkın heykelin kaidesi ve etrafındaki duvarlara yönetim hakkında hissettiklerini yazarak sistem eleştirisi yaptığı çok sayıda konuşan heykelin en eskisiydi. Konuşan heykeller genellikle birisini temsil etmekte olup, Pasquino Homer’in İlyada destanındaki Menelaus’u temsil etmekteydi.

Piazza Navona ilginç bilgiler

17. yüzyılda Papa X. Innocent döneminde Cumartesi ve Pazar günleri çeşmelerin gidiş yollarını kapatılarak insanlara havuza girme fırsatı verilmekteydi ki ‘Piazza Navona gölü’ olarak adlandırılan bu gelenek 1866’ya Papa IX. Pius döneminde dek sürdürülmüştür.

Piazza Navona’da Via dell’Anima adlı bir hayaletin yaşadığına ve dolunay zamanı ortaya çıktığına inanılmaktadır.

1880’lerde kaldırım seviyesi yükseltilirken o güne dek bu meydanda kurulan pazar yeri Campo de’ Fiori‘ye taşınmışsa da Noel Pazarı hala Piazza Navona’da kurulmaktadır

3 Eylül 2011’de bir adam meydandaki çeşmelerdeki figürlerden bazılarının kafalarını koparmıştır.

Bir söylenceye göre meydanda yeralan Sant’ Agnese in Agone kilisesinin adı pagan dönemde Hristiyan olmaya karar verip bekaret yemini edince buna bozulan taliplerince öldürülen Agnese adlı kızdan gelmektedir.

1964 yapımı ‘Dün, Bugün ve Yarın’ (Yesterday, Today and Tomorrow), 1972 yapımı Catch-22, 1990 yapımı ‘Çeşmedeki paralar‘ (Coins in the Fountain) ile 2000 yapımı ‘Melekler ve Şeytanlar‘ (Angels and Demons) filmlerinin önemli sahneleri Piazza Navona’da çekilmiştir.