Roma

Roma Forumu, Foro Romano (Roma)

Yazı: Özhan Öztürk

Roma Forumu veya Foro Romano 41.8922°N 12.4852°E Latince Forum Romanum olarak bilinen ama halk arasında Forum Magnum veya sadece Forum olarak bilinmekte, Roma halkının yaşamının merkezinde yer almaktaydı.

Roma forumu nerede? Roma forumu harita

Roman Forum, Foro Romano (Çizim: Veronika Maria Herwegen-Manini, 1886)

Roma Forumu tarihi

Roma Forumu’nda zafer Alayı geçitleri, seçim çalışmaları, kamuya açık konuşmalar,

Roma Forumu ve Trajan Sütunu
Roma forumu

ceza yargılamaları, ticaret anlaşmaları burada gerçekleşmekteydi. Öncesinde bataklık olan zemini 5. Roma kralı Tarquinius Priscus (MÖ 616-579) tarafından kurutulmuş,  çevresindeki tepelerden taşınan çökeltiler sayesinde Cumhuriyet döneminden itibaren yükselmiştir. Roma Forumu Castor ve Pollux Tapınağı, Romulus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Casa delle Vestali, Venus ve Roma Tapınağı, Aemilia Bazilikası, Julia Bazilikası, Septimius Severus Kemeri, Titus Kemeri, politikacıların Roma vatandaşlarına konuşma yaptığı Rostra, Hostilia Mahkemesi (Curia Hostilia), Maxentius ve Konstantin Bazilikası, Tabularium, Antoninus ve Faustina Tapınağı, (Umbilicus Urbi) ve Sezar Tapınağı gibi büyük anıtları ve

Forum romanum, Rome Italy 1925
Roma Forumu, 1925

antik yapıları içermektedir. Forum Romanum ile Kolezyum‘u birbirine törensel bir yol olan Via Sacra bağlamaktaydı. Forum içine eklenen son anıt Bizans İmparatoru Fokas için 608 yılında dikillen Fokas Sütunu‘dur.

Roma forumu giriş ücreti

Forumu gezmek için 4 € karşılığında 2 kişinin birlikte dinleyebileceği sesli kılavuzlar Kolezyum yakınlarında Titus kemeri altında kiralanmaktadır.