Campania /kamˈpaːnja/ İtalya’nın 1948 Anayasası ile kısmi bölgesel özerklik verilmiş 20 bölgesinden birisi olup, Lazio’nun güneyinde, batıda Tyrrhenian denizi, doğuda Molise ve Puglia, güneyde Basilicata bölgeleri ile çevrilidir. Güneybatı İtalya’da 13,590 km2 alanda 5.869.000 kişinin yaşadığı (2014) bölgenin merkezi Napoli olup, diğer önemli kentleri Avellino, Benevento, Caserta ve Salerno’dur. Campania, İtalya’nın nüfus açısından 3. nüfüus yoğunluğu açısından ise en kalabalık bölgesidir.

Campania nerede? Campania harita

Campania tarihi

Yarımadaya MÖ 8. Yüzyılda gelen Yunanlılarca Magna Graecia‘nın parçası olarak görülen bölge Roma döneminde Latin ve Yunan kültürünün kaynaştığı merkezlerden birisi olmuştur. Roma’nın egemenliği bölgede yaşayan Etrüsk ve Samnit halklarının asimile olmasıyla sonuçlanmıştır. Bizans ve Lombar orduları bölgeyi kontrol etmek için kıyasıya savaşmışsa da Napoli ve Benevento bağımsız kent devletlerine dönüşmeyi başarmıştır. Ortaçağ’da Amalfi sahili deniz gücü haline gelirken, Napoli krallığı varlığını 700 yıl sürdürmeyi başarmıştır. Garibaldi’nin 1860’da Napoli’ye gelmesiyle İtalyan ulus devletinin temelleri burada atılmıştır.

Campania gezilecek yerler

Pompeii, Herculaneum, Paestum ve Velia gibi arkeolojik siteleri barındıran bölgenin başkenti Napoli olup, müzik, gastronomi ve mimari açısından zengin birikim ve çeşitliliği barındırmaktadır. Campania bölgesinin adı Latince bereketli kırsal anlamına gelen Campania felix kelimesiyle ilişkilidir.  Amalfi ile Vietri sul Mare arasında uzanan Tyrrhenian sahili Salerno körfezi boyunca Costiera Amalfitana adını almakta olup 20 km’lik sahil şeridi ile dağlar arasında sıkışmış Maiori, Minori, Ravello ve Positano gibi bölgenin en önemli turizm merkezleri yeralmaktadır. Engebeli kıyı şeridinde Furore fiyort gibi doğa harikası yerlerin yanı sıra açıkta İschia, Procida ve Capri adaları, güneyde ise Parco del Cilento doğa rezervi yeralmaktadır. Vezüv (Vesuvio) hala aktif bir yanardağ olup yine önemli ziyaret yerlerinden birisidir.

Campania mutfağı, Campania şarapları

Modern pizzanın doğum yeri olan Campania’da bilinen en eski Pizzeria dükkânı ki hala faaliyettedir Napoli sokaklarında bulunmaktadır. Bölgenin en ünlü peyniri Mozzarella di Bufala Campania (PDO) olmakla birlikte Pecorino, Scamorza, Ricotta ve Mascarpone de üretilmektedir. Pommarola adlı domates soslu Spaghetti, Pizza Margherita ve Insalata Caprese en tanınmış yemekleri, Taurasi (DOCG) ve Greco di Tufo (DOCG)  şarapları, Limoncello, Strega ve Nucillo e Curti ise likörleridir. Kafelerde özellikle cinsi belirtilmedikçe bir bardak maden suyu eşliğinde Ristretto servis edilmekte Babà al rum veya Sfogliatella gibi pastalar (paste veya pasticcini) yenilmektedir.

Takip, tavsiye ya da beğeni için