Kahve içmek tek başına yolculuk motivasyonu olmasa da gittiği yerlerde yorgunluk atmak, yeni planlar yapmak veya sosyalleşmek için ayrılan saatlerde keyifli bir mekanda lezzetli bir kahve içme isteği her gezginin vazgeçilmezidir. Yaşağıdığınız şehirde genellikle eş dost tavsiyesi ve bizzat tecrübe ederek gerek mekan gerekse lezzet olarak size hitap eden cafeleri çoktan keşfetmiş olsanız da yeni yerler keşfetmek isteğinize yenilip, dünyanın farklı şehirlerindeki diğer kahve diyarlarını gezmek isterseniz ‘dünyanın en iyi kahve içilecek yerleri‘, ‘dünyanın kahvesiyle ünlü şehirleri‘ veya ‘dünyanın en iyi kahvesi hangi ülkede‘ gibi sorularına cevap verebilecek aşağıdaki, listeyi rehber olarak kullanabilirsiniz. 

Roma, İtalya

Trastevere, Rome

Trastevere’de çok sayıda cafe bulabilirsiniz. Roma

Listenin bir numarası tabi ki dünyanın turizm merkezi İtalya’nın başkenti Roma. İtalyanlar sadece mutfakları ile değil kahveleri de ünlü olup, Roma kentinde her restoran, pizzera, trattoria, osteria ve cafe‘de kaliteli kahveye ulaşmanız mümkündür. İtalyan kahve üreticileri işlerini son derece yapmakta olup, espresso, macchiato veya latte gibi her biri İtalyan buluşu olan kahvenizi tam kararında lezzet, sıcalık ve sunumda karşınızda bulacağınızdan şüpheniz olmasın. Ayrıca İtalyan kahve çeşitleri hakkında detaylı bilgi almak için okuyun.

Roma nerede kahve içilir?

Sant’Eustachio Il Caffè, Piazza di San Eustachio, Roma, Roma ili, İtalya

Pantheon yakınlarındaki cafe 1938’de kurulmuş olup, bol kremalı gran caffé siparişi verilebilir.

La Casa Del Caffè Tazza D’oro, Via degli Orfani, Roma, Roma ili, İtalya

Romayı bırakın ‘Dünyanın en iyisiyiz’ diyecek denli iddialı olan cafe 1946’da kurulmnuş olup, espresso veya cappuccino içilebilir

Antico Caffè Greco, Via Condotti, Roma, Roma ili, İtalya

Caffè Ciampini, Piazza della Trinità dei Monti, Roma, Roma ili, İtalya

Viyana, Avusturya

Avusturya’nın başkenti Viyana’da kahve konusunda iddialı şehirlerden olup,

wiener cafe

Viyana kahveleri şık atmosfere sahip sosyal mekanlar

özellikle cafelerde iç mekan ve dekorasyonu ciddiye almakta ve kahve içilecek atmosferin keyif ve huzur veren şık yerler olması için çaba sarf edilmektedir.  Kahve dükkanları 2011’de UNESCO tarafından manevi miras kategorisinde korumaya alınmış alınmıştır. Viyana’da cappuccino ve espressonun yanı sıra Wiener Melange‘den (“buğulanmış süt ve süt köpüğü ile kaplı büyük bir kahve fincanı arasında sunulan bir espresso çeşidi”) içerken yanına bir de Wiener Apfelstrudel (Viyana usulü Elmalı Strudel) yiyerek kahvenizin tadını çıkarın.

Viyana nerede kahve içilir?

Café Korb, Brandstätte, Viyana, Avusturya

Café Restaurant Weimar, Währinger Straße, Viyana, Avusturya

Paris, Fransa

Les Deux Magots Café. Paris, Fransa

Cafe denilince akla ilk gelen ilk yerler olmakla birlikte gerek genç müşterilerin taleplerine uyum sağlayamamaları gerekse sigara içme yasağı sebebiyle Paris’te kahve içilecek yer sayısının son 10 yılda azaldığı biliniyor.  Bununla birlikte öğlen yemeği sonrasında kaldırım üzerinde kurulmuş bir cafe masasında  petit noir (espresso) içme geleneği hala Parislilerin hatta bu büyüleyici kente gelen turistlerin vazgeçemeyeceği alışkanlıklarından birisi denilebilir.

Paris nerede kahve içilir?

Les Deux Magots, Place Saint-Germain des Prés, Paris, Fransa
Café des Deux Moulins, Rue Lepic, Paris, Fransa

Café des 2 Moulins ününü iyi kahvesinin yanı sıra Jean-Pierre Jeunet’in Amélie filmine borçlu

Café Verlet, Rue Saint-Honoré, Paris, Fransa

Comédie Française tiyatrosu ile Louvre Müzesi yakınlarındaki bu kahvede ortalama 3 €’ya nefis bir kahve içebilirsiniz

La Caféothèque de Paris, Rue de l’Hôtel de ville, Paris, Fransa

Guatemalalı Gloria Montenegro’nun Ile Saint-Louis kıyısındaki La Caféothèque (“kahve kütüphanesi”) adlı cafesi oldukça iddialı

Café de la Nouvelle Mairie, Rue des Fossés Saint-Jacques, Paris, Fransa

 

İstanbul, Türkiye

Türk Kahvesinin (Turkish Cofee) tüm dünyada haklı ve eski bir ünü olup, iyi öğütülüp, tadında kavrulup, cevze ile kaynatılmış kahveleri  özellikle İstanbulda pek çok mekanda bulabilirsiniz.

Istanbul nerede kahve içilir?

Velvet Cafe, Bereketzade Mahallesi, Galata, Büyük Hendek Caddesi, Beyoğlu/İstanbul

Mandabatmaz, Asmalı Mescit Mahallesi, Olivia Geçidi, Beyoğlu/İstanbul

Kronotrop, Kuloğlu Mahallesi, Firuzağa Cami Sokak, Cihangir/Beyoğlu/Beyoğlu/İstanbul

Havana, Küba

Cuba

Havana, Küba

Küba, keskin ve şekerli kahveleriye ünlü olup, Espresso dışında Havana’ya özgü  Café Cubano (şekerle demlenmiş espresso) veya  kortadito (sütlü espresso) gibi yerel lezzetleri de tercih edebilirsiniz.

Havana nerede kahve içilir?

Cafe Bohemia, San Ignacio, Havana, Küba

Café El Escorial, Mercaderes, Havana, Küba

La Chuchería, Havana, Küba

 

Takip, tavsiye ya da beğeni için