İtalyan Mutfağı

İtalyan çikolatası, fındık kremaları ve gofretleri

Aşağıdaki İtalyan çikolatası, fındık kremaları ve gofretleri başlıklı küçük sözlük’te İtalyanca içinde kullanılan çikolata ile ilgili terimleri hatta daha fazlasını bulacaksınız. İtalyan mutfağı ile ilgili genel terimler ve İtalyan kek ve tatlıları ise ayrı sayfalarda bulunmaktalar. 

Cioccolata /ʧokko’lata/ Çikolata

Cioccolata densa Yoğun çikolata

Cioccolatini Çikolata trüf

Cioccolato al latte Sütlü çikolata

Cioccolato bianco Beyaz çikolata

Cioccolato con le nocciole Fındıklı çikolata

Cioccolato fondente Siyah çikolata

Crema al cioccolato Çikolatalı muhallebi

Crema di nocciole Fındık kreması

Cuneese al rum Piemonte’ye bağlı Cuneo kentine özgü rom aromalı çikolata trüfün adı olup, 1923’de Andrea Arione tarafından bulunan Cuneese al rum, bitter çikolatalı muhallebi, rom ve çikolata tabakası ile kaplı iki beze gofretten oluşmaktadır. Kent meydanında Piazza Galimberti’de bulunan Arione Cuneese al rum yapımında haklı bir üne sahiptir.

Ferrero /ferˈrɛːro/ Pietro Ferrero’nun soyadını taşıyan, dünyaca ünlü Kinder, Ferrero Rocher, Mon Cheri, Raffaello, Tic Tac ve Nutella gibi ürünlerin sahibi 1946 kuruluşlu İtalyan çikolata ürünleri ve şekerleme şirketinin merkezi Piemonte’de Alba belediyesinde yer almaktadır. 33.219 kişinin çalıştığı şirket fındık ihtiyacının %90’ını Türkiye’den karşılamakta olup, 19. fabrikasını Türkiye’de Manisa şehrinde kurmuştur.  Website: www.ferrero.com

Frappè al cioccolato Çikolatalı milkshake

Gianduiotto /dʒanduˈjɔtto/ Piemonte bölgesine özgü ters dönmüş kayık formunda

i love Nutella
Nutella

fındıklı çikolata çeşidi olup genellikle gümüş veya altın rengi aliminyum folyo ile kaplanıp satılmaktadır. 1865 yılında Torino’da Paul Caffarel ve Michele Proche tarafından keşfedilmiştir.

Mousse al cioccolato Çikolatalı mus

Nutella /nuˈtɛlla/ İtalyan firması Ferrero tarafından 1964 yılından beri üretilen kakaolu fındık ezmesinin adıdır. Piemonte’nin Alba belediyesinde fırın işleten Pietro Ferrero 2. Dünya savaşı sonrasında kakao temininin zor olduğu günlerde 1946’da ‘Pasta Gianduja’ adlı % 71.5 fındık ve % 19.5 kakaodan oluşan sert kıvamlı fındık ezmesini pazarlarken, 1951 yılında ‘Supercrema’ adıyla ilk olarak krema versiyonunu satmaya başlamıştır. Ferrero’nun oğlu Michele Ferrero 1963 yılında Supercrema’yı Avrupa’ya satmaya başlamış, Alba’daki Ferrero fabrikasında Nutella etiketli ilk kavanoz 20 Nisan 1964’de üretilmiştir. Nutellanın günümüzdeki içeriği şeker, palmiye yağı, fındık (% 25), kakao ve kaymağı alınmış sütten oluşmakta olup ABD’de ayrıca soya ürünleri de eklenmektedir. Website: ww.nutella.com/

Nocciola Fındık

Ostie farcite Molise bölgesine özgü fındık ve badem dolu ince yuvarlak gofret

Panforte Siena bölgesine özgü bir meyveli kek olup, fındık, badem, meyve şekerlemesi, bal ve çeşitli baharatlarla hazırlanmaktadır.

Sanguinaccio dolce Basilicata bölgesine özgü karnaval sırasında bitter çikolata ile hazırlanan P.A.T. etiketli tatlı krema olup, genellikle bisküvi eşliğinde tüketilmektedir.

Wafer Gofret

Pernigotti

Bu arada 1868’den beri faaliyet gösteren Novi Ligure (Alessandria, Piemonte) merkezli çikolata üretici Pernigotti firması 2013 yılında Toksöz Grup tarafından satın alınmıştır. Pernigotti, Gianduiotto (fındık ezmeli çikolata), Cremino (ortası fındık kremalı fındıklı sütlü çikolata), Gemma (içi fındıklı, sütlü çikolata dolgulu sütlü çikolata), Nocciolato (bütün fındıklı ve fındık ezmeli çikolata) çeşitlerinde çikolata üretimine devam etmekte olup, bu çikolata çeşitleri İtalyan pazarının yanı sıra Türkiye’de de satışa sunulmaktadır. Website: www.pernigotti.it/