Emilia Romagna /eˈmiːlja roˈmaɲɲa/ [Emélia Rumâgna] İtalya’nın 1948 Anayasası ile kısmi bölgesel özerklik verilmiş 20 bölgesinden birisi olup, Lombardia’nın güneyinde, Toscana’nın kuzeyinde yer almaktadır.

Emilia Romagna nerede? Emilia Romagna harita

Emilia Romagna önemli bilgiler

Tarihi Emilia ve Romagna bölgelerinin birleşimiyle oluşturulan bölgede 22.444 km2 alanda yaklaşık 4.4 milyon kişi yaşamaktadır.  Gayri safi yurt içi hasılat açısından İtalya’nın 3. bölgesi olan Emilia-Romagna’nın başkenti Bologna aynı zamanda ülkenin hayat kalitesi ve sosyal servis açısından en gelişmiş şehridir. Emilia Romagna dünyanın en eski üniversitesini barındıran Bologna’nın yanısıra Modena, Parma ve Ferrara gibi Rönesans kentleri ile Cervia, Cesenatico, Rimini ve Riccione gibi plajları sayesinde kültür ve turizm açısından önemli bir merkez olup ayrıca gıda ve otomotiv (Ferrari, Lamborghini, Maserati, Pagani, De Tomaso ve Ducati) üretiminde de iddialıdır.

Emilia Romagna gezilecek yerler

Emilia Romagna bölgesi Bologna, Ferrara, Forlì-Cesena, Modena, Parma, Piacenza, Ravenna, Reggio Emilia ve Rimini illerinden oluşmaktadır. Ravenna erken Hristiyanlık dönemi yapıları ve muhteşem Bizans mozaikleri, tarihi surları ve bisiklet kullanımına uygun merkeziyle Ferrara, portici adıyla bilinene revaklarıyla Bologna, parmesan peynirine adını veren ve Avrupa gıda güvenliği ajansının merkezini barındıran Parma,  Ferrari ile Lamborghini’nin yuvaları Maranello ve Campogalliano, Giuseppe Verdi’nin doğum yeri olup Şubat karnavalıyla ünlü Busseto bölgenin görülebilecek kentleridir. Emilia Romagna, İtalya’dan politik olarak bağımsız dünyanın 5. küçük devleti San Marino cumhuriyetini tamamen sarmakta olup bu ülkeye ayrı bir vize gerektirmeden girilebilmektedir.

Emilia Romagna mutfağı

Bölgenin en ünlü gıda ürünü Parmesan (Parmigiano Reggiano) peyniri olup, bolca domuz bulunmasıyla paralel olarak Prosciutto di Parma üretimi de olağanüstü boyuttadır. Bölge aynı zamanda domates ve kıyma soslu yumurtalu hamurlu makarna yemeği ‘Tagliatelle alla bolognese’ ve bir ravioli çeşidi olan ‘Tortellini’nin doğum yeridir.

Emilia Romagna turizm wenbsite: www.emiliaromagnaturismo.com

Takip, tavsiye ya da beğeni için