Friuli-Venezia Giulia 45°38′10″N 13°48′15″E İtalya’nın 1948 Anayasası ile kısmi bölgesel özerklik verilmiş 20 bölgesinden birisi olup, İtalya’nın kuzeydoğusunda yer almakta, batısında Veneto Bolgesi, kuzeyinde Avusturya, doğusunda Slovenya, güneyinde ise Adriyatik Denizi ile çevrilidir. 7,858 km² genişliğinde ve yaklaşık 1.2 milyon kişinin yaşadığı bir bölge olan Friuli-Venezia Giulia Güney Avrupa’nın batısı ve doğusunu birbirine bağlamaktadır.

Friuli-Venezia Giulia nerede? Friuli-Venezia Giulia harita

Friuli-Venezia tarihi

II. Dünya Savaşından sonra kurulan ve 4 şehri (Gorizia, Pordenone, Trieste ve Udine) barındıran bölge 1947’de Yugoslavya’nın kurulmasıyla Avrupa Birliği’nin sınırın oluşturmuşsa da sonrasında Slovenya’da birliğe katılmıştır. Bölgede İtalyanca dışında olarak Friulia dili konuşulmakta ayrıca kalabalık bir Sloven ve küçük bir Alman azınlıkta kendi anadillerini konuşmaktadır. Roma döneminde ‘Regio X Venetia et Histria’ bölgesinin başkenti MÖ 181’de kurulan ve Augustus döneminde gelişen Aquileia olmuştur. MS 6. yüzyılda bügünkü Slovenlerin atası kabul edilen Alp Slavları bölgenin doğusuna özellikle dağlık Friuli’ye yerleşmiş, 12-13. yüzyıllardan itibaren Trieste’ye doğru kaymaya başlamışlardır. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan bölgede Trieste ve Monfalcone’de tersaneler, Pozzolo del Friuli’de ise çelik fabrikaları, Manzano ve Brugnera’da ise mobilya üretimi öne çıkmaktadır.

Friuli-Venezia Giulia gezilecek yerler?

Bölgenin başkenti Trieste’de kayalık bir burun üzerinde eyralan Miramare kalesi, ayrıca kent katedrali ile ünlü San Giusto kalesi, Fontana dei Quattro Continenti çeşmesi, 250 basamak çıkılarak ulaşılabilen Faro della Vittoria feneri, tarihi Roma yerleşimi Aquileia, Venedik havası taşıyan Grado adası görülebilir.

Friuli-Venezia Giulia mutfağı

Bölge mutfağı Slav etkisi taşımakta olup, ‘gulash’ adıyla bilinen yahni, ‘frico’ peyniri, bir çeşit ravioli ‘Cjalsòn’, fasülye yemeği ‘jota’,  ‘Muset e Brovada’ sosisi ile ‘pinza’ tatlısı tadılabilir.

Takip, tavsiye ya da beğeni için