Puglia

Alberobello (Bari, Puglia)

Alberobello 40°47′02.62″N 17°14′14.86″E /ˌalberoˈbɛllo/ [Iarubbédd] Bari ilinde 10.745 nüfuslu (2016) bir belediye olup, adı İtalyanca ‘güzel ağaç’ anlamına gelmektedir.

Alberobello nerede? Alberobello’ya nasıl gidilir?

Alberobello’da gezilecek yerler

Alberobello trulli  (tekil: Trullo) adıyla bilinen ve 1996 yılından itibaren UNESCO

Alberobello’da konik çatılı beyaz boyalı yığmataş trulli evleri, Puglia

Dünya Mirası listesine dâhil edilen sivri yığmataş kubbeli evleriyle ünlüdür. İlk olarak 16. yüzyıl kaynaklarında bahsi geçen ve 40 ailenin yaşadığı belirtilen yerleşimde kalkerli tortul bulunamadığından evler taşların harç kullanılmadan üst üste yığılmasıyla inşa edilmiştir. Bu suretle özgün mimarisiyle dikkat çeken ve sayısı 1.500’ü bulan turulli evleri ortaya çıkmıştır.

Trulli evleri nerede bulunuyor?

Turulli, Puglia bölgesine özgü harç kullanmadan yığmataştan yapılan konik kubbeli

Alberobello’nun trulli evleri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır (Apulia, İtalya)

evlere verilen isim olup, Murge bölgesinde Itria vadisinde yoğun olarak rastlanmaktadır. Bari ilinde Alberobello kasabasında ise tüm evler trulli formunda olup, bu mimari altın çağını 19. yüzyılda şarap yetiştiriciliğinin iyi para getirmeye başladığı yıllarda yapmıştır.

Turullilerin bulunduğu iki bölge, Basilica Minore Pontificia, Trullo Sovrano, trulli kubbeli Sant’Antonio dei Guanelliani kilisesi, ayrıca Madonna del Carmine, Madonna di Cesare, San Vito Martire, Maranna della Assunta, Santi Medici ve San Giovanni Battista kiliseleri ile Trulli müzesi görülebilir.

Resmi web sitesi: www.comune.alberobello.ba.it

Trulli Bkz. Trullo