Abruzzo 42°21′58″N 13°23′40″E /aˈbruttso/ İtalya’nın 1948 Anayasası ile kısmi bölgesel özerklik verilmiş 20 bölgesinden birisi olup, kuzeyinde Marche, batısında Lazio, güneyinde Molise, doğusunda Adriyatik denizi ile çevrili konumdadır.

Abruzzo nerede? Abruzzo Haritası

Abruzzo nüfus ve coğrafya

Ülkenin en seyrek nüfusa sahip bölgesi olan Abruzzo bölgesi, L’Aquila, Chieti,

1920’lerden Abruzzo tanıtım posteri

Pescara ve Teramo adlı 4 ilden oluşmakta, % 70’i dağlarla kaplı 10,763 km2‘lik 1,307,919 kişi yaşamaktadır (2010). Abruzzo tarih boyunca az sayıda yoksul köylünün yaşadığı ülkenin geri kalanından izole ve tenha bir bölge olmuş, sadece 1901-1915 arasında Abruzzo ve komşu bölge Molise’den çoğu ABD’ye 1 milyon kişi göç etmiştir.

Apenin dağları ile Adriyatik arasına sıkışmış olan bölgenin bilinen ilk halkı Picenialılar olup tarım hayvancılık ve balıkçılık ile geçindikleri bilinmektedir. Havuç, patates, ıspanak, biber, domates, incir, erik, üzüm ve zeytin yetiştirilen bölgede koyun yetiştiricilerinin mevsime göre göç etme geleneği (transumanza) devam ettirilmektedir. Büyük ölçüde olmasa da

A girl from Abruzzo, italy

Abruzzolu kız, 1938

elektroteknik, kimya, kâğıt, tekstil, giyim, inşaat malzemeleri, cam, tabaklama ve gıda maddeleri bölge endüstrisini oluşturmaktadır.

Abruzzo gezilecek yerler

Abruzzo, II. Dünya savaşından sonra modern yol ve demiryolu ulaşımı bölgeye ulaştırılmışsa da genellikle turistlerin atladığı bir bölgedir. Buna karşın mutheşem bir doğaya, Ortaçağ kale, köy ve manastırları ile çok sayıda Roma kalıntısına ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede ayı, kurt, dağ keçisi, vaşak ve altın kartal gibi vahşi hayvanların yaşadığı Parco Nazionale d’Abruzzo Lazio e Molise, Parco nazionale della Majella ve Parco nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga adlı 3 milli park

Civitella Del Tronto. Abruzzo, Italya

bulunmaktadır. Bunlardan Civitella Alfedena, Pescasseroli veya Opi’de konaklayıp Parco Nazionale d’Abruzzo’yu gezmek mümkündür. Opi ile kendi adını taşıyan bir gölün kenarındaki Scanno kasabaları İtalya köy derneklerince (Associazione Borghi d’Italia) bölgenin en güzel köyleri seçilmiştir.

L’Aquila’da paleontoloji, arkeoloji ve ortaçağ sanatı örneklerinin sergilendiği Abruzzi Milli Müzesi, Pescara’da Abruzzo Halk Gelenekleri Müzesi, Teramo’da Pinacoteca

Roccascalegna kalesi, Burgruine.Abruzzo, İtalya

Civica, Chieti’de Italik halklar, Yunanlılar ve Romalılardan kalma eserlerin sergilendiği Arkeoloji Müzesi görülebilir.

Abruzzo Mutfağı, Abruzzo’da ne yenilir?

Sahilde balık ve diğer deniz ürünlerinin varlığına karşın Abruzzo mutfağının esas aktörü koyun etidir.  Spaghetti alla chitarra, fagioli e cotiche di maiale, Prosciutto di cinghiale, Testicoli di mulo, Scrippelle mbusse (peynirli krep), Agnello cacio e ova, castrato (hadım koç) yahnisi ve Arrosticini bölgenin ünlü yemekleri iken Ferratelle,

Trabocchi’de deniz kıyısında balık dalyanları. Abruzzo, İtalya

Fiadone ve Parrozzo tatlıları, Abruzzese, Canestrato di Castel del Monte ve Pecorino di Farindola ise peynirleridir. Sek beyaz Trebbiano d’Abruzzo ile Corfinio della Valle Peligna, kırmızı Montepulciano d’Abruzzo ve rose Cerasuolo ise Abruzzo’nun en kaliteli şarapları iken Amaro Gran Sasso ile Doppio Arancio ünlü likörleridir.

Fucine gölü

Avezzano ile Ortucchio arasında yer alan kapalı havza gölü olup, 1877’de drene edilip kurutulmuştur. Virgil’in Aeneid destanında bile bahsi geçen göl Celano gölü (Lago di Celano) olarak da bilinmekte olup bir zamanlar İtalya’nın 3. büyük gölüydü.

Abruzzo Turizm Resmi web siteleri:

ww.abruzzoturismo.it

www.regione.abruzzo.it

 

Takip, tavsiye ya da beğeni için